En İyi Türk Dizileri

Geçmişten günümüze izleyenleri televizyonların karşısına kitlemeyi başaran birçok Türk dizisi vardır. Peki en iyi Türk dizileri hangileridir? Sizler için bunları listeledik! 

Ezel

Ezel dizisi efsaneler arasında yer almayı başarmış bir dizidir. Unutulmaz oyuncuları, muhteşem sahneleri ve kendine özgü konusuyla en iyi Türk dizileri arasındadır. Türk dizi tarihinde unutulmaz bir yeri vardır. Dizideki vecizelerden tutun, senaryosundan karakterlerine kadar patlama yaparak üst sıralarda kalmayı başarmıştır. 2009 yılında çıkan ve yıllardır popülerliğini kaybetmeyen bu diziyi hala izlemediyseniz, çok şey kaybetmişsiniz demektir. Mükemmel senaryosuyla sizi gerçekten etkileyecek bu diziye bir şans vermenizi öneririz.

Leyla İle Mecnun

Türk dizi tarihinin bir diğer unutulmaz yapılarından olan Leyla ile Mecnun dizisi hala popülerliğini koruyan bir dizidir. Türkler olarak birçok kaliteli diziye imza attık, “İkinci Bahar”, “Asmalı Konak” gibi… Fakat Leyla ile Mecnun gerek sosyal platformlarda gerek televizyonlarda adını duyurmayı başarmış bir dizidir.

2011 yılında komedi dizisi adı altında çıkarılan Leyla ile Mecnun, TRT’nin en iyileri arasında yer almayı başarmıştır. Oyuncu kadrosunda çok bilinen kişiler olmamasına rağmen dikkatleri üzerine çeken yapı daha ilk bölümden ilginç senaryosu ve değişik mizahı ile ön plana çıkmıştır.

Diriliş Ertuğrul

Tarih dizisi kategorisinde birçok yapıya imza atan bir ülke olarak, Diriliş Ertuğrul dizisi bunlardan en iyisidir diyebiliriz. Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerden sonra ciddi anlamda fark yaratan ve tarihi gerçeklik barındıran Diriliş Ertuğrul dizisi, tarih severler ve tarih meraklıları tarafından ilgiyle izlenen bir dizidir. Senaryosundaki gerçeklikler ve karakterlerin rollerini başarıyla yapması izleyicilerin dikkatini çekmektedir. Tarihsel gerçeklikler barındıran bu dizi diğer dizilere nazaran daha kaliteli bir senaryo içermektedir. Bu şekilde devam eder ve tarihe sadık kalırsa izleyicilerin ilgisi aynı şekilde devam edecek gibi duruyor.

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin’in eserinden uyarlanmış bir dizidir. 2005 yılında Tv ekranlarına çıkan Yaprak dökümü, senaryosu ve oyuncuların gerçeğinden ayırt edilemeyecek duygu aktarımı ile izleyenleri kendine bağlamayı başarmıştır. Hepimizi etkileyen ve içimizi acıtan öyküsüyle öne çıkan yapıda, bir ailenin başına gelenler olaylar anlatılmaktadır. Bu aile öyle bahtsız bir ailedir ki, başları dertten kurtulmamaktadır.

Aşk-ı Memnu

Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eserinden esinlenilen, 2008 yılında ekranlara gelen ve 2010 yılına kadar yayınlanan Aşk-ı Memnu dizisi, 2 yıl sürmüş ve izleyicileri ekrana kitlemeyi başarmış bir dizidir. Türk romantik drama kategorisinde yer alan dizi Kerem Çatay tarafından yapılmıştır. Dizide İstanbul Sarıyer’de aynı yalı içerisinde yaşayan 2 kişi arasındaki yasak aşk anlatılmaktadır. 2008 yılında çıkmasıyla en popüler diziler arasında yer almayı başaran Aşk-ı Memnu, final bölümünde izleyicilerin %70’ini ekran başına toplamıştır. Dizide babasının vefatından sonra Adnan Ziyagil ile evlenen Bihter Yöreoğlu’nun, Adnan Bey’in yeğeni Behlül Haznedar ile yasadığı yasak aşk anlatılmaktadır.

Çukur

İlk bölümü 2017 yılında yayınlanmış ve yönetmen koltuğunda Sinan Öztürk’ün oturduğu Çukur dizisi, en iyi Türk dizileri arasında yer almayı başarmıştır. Ay Yapım’ın imzası olan bu dizi Damla Serim ve Gökhan Horzum tarafından yazılmıştır. Dram-aksiyon kategorisinde en çok izlenen diziler arasında yer almaktadır. İstanbul’un suç mahalli olan Çukur mahallesi, Koçovalı ailesinin elindedir. Her ne kadar suçlarla içli dışlı olsalar da bu ailenin ve mahallenin belirli kuralları vardır. Bu mahallede uyuşturucu içilmez, içmek isteyen yaşatılmaz. Çukur’da yasaklar çiğnenemez. Fakat bu yasakları çiğnemek isteyen bazı kişiler çıkacak ve ortalık karışacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir