En İyi Tiyatrocular

Sahnede göz dolduran oyunculuk performansları ve her biri alanında son derece başarılı Eniyi tiyatrocular kategorisine alınan i oyuncular; merakla izlenmeye devam edilmektedir. Jest, mimik, hareketleri ile adeta kulaktan kılığa giren oyuncular müzikal yeteneklerinin yanı sıra toplumun resmedilişinin en başarılı hali olarak   ‘’oyuncu ressam’’profili çizmektedirler. Türkiye’de gelmiş geçmiş en başarılı ve yılların koca çınarı diyebileceğiniz en başarılı tiyatrocular, ayrıca sinema dizi ve her türlü medya iş sektöründe türlü zenginlikte başarıya imza atmıştır. Her aşaması bilgi donanım kaydı, tarih ve mili bilinç hareketi olarak tiyatrolar edebiyat gibi sanat akımlarından etkilenmişlerdir.

Tiyatro Geleneği / Başarılı Ve Unutulmaz Tiyatrocular

Koordineli oyunculuk, yönetmen ve senarist kalitesi, disiplinli bir tiyatro serüvenine eşlik etektedir. Bütün uzman karakterli yazar ve sanat kişileri her biri alanında ün yapmış topluma yön verecek kişilerdendir. Tiyatrocular olarak ele alınsa da medya ve dijital destekli platformlarda adını sıkça duyduğumuz diğer oyuncu ve sahne arkası çalışan her kes tiyatronun bir parçasıdır. Adeta tiyatroya soluk eren bu kiler eşsiz bir kültürel kimliğin bekçisi, sözcüsü ve resmedilişinin hikâye yazarlarıdır. Tiyatro bir toplumun olmazsa olmaz yapı taşı, mili kültürün en temel yapı taşlarındandır.

En iyi tiyatrocular ışığında; Tiyatro geleneği; termeli Karagöz, Hacivat,  Meddah, Pişekâr, Kavuklu geleneğinden gelen en sade hali ile halk edebiyatı zenginliği ve en verimli kültürel tohumudur. En iyi tiyatrocular olarak işlev kazanan kaliteli özgeçmişi ve milli bilinç düzeyi ile tiyatroculuk geleneği çağa damga vuran, kişilikler resitalidir. Tiyatro bu yönüyle binlerce insan kimliğinin sahneye aktarılması, kültürümüzün sahneye ayna tutulmuş halidir. Oyunculuları ile tiyatroya can veren asla unutulmayanlar kategorisinde yer alan en iyi tiyatrocular Türk Tiyatroculuk geleneği çerçevesinde şu şekilde sıralanmıştır.

 1. Tuncel Kurtiz
 2. Levent Kırca
 3. Çolphan İlhan
 4. Muhsin Ertuğrul
 5. Afife Jale
 6. Haldun Dormen
 7. Erol Günaydın
 8. Tomris İncer
 9. Ayla Algan
 10. Müşfik Kenter
 11. Yıldız Kenter
 12. Suna Selen
 13. Ani İpekkaya
 14. Hadi Çaman
 15. Gazanfer Özcan
 16. Münir Özkul
 17. Genco Erkal
 18. Zeki Alasya
 19. Ferhan Şensoy
 20. Halit Akçatepe
 21. Müşdat Gezen
 22. Metin Akpınar
 23. Serra Yılmaz
 24. Ayten Gökçer
 25. Nejat Uygur
 26. Defne Yalnız
 27. Adile Naşit
 28. Suanpekuysal
 29. Çetin Tekindor
 30. Rutkay Aziz ve daha nice başarılı tiyatrocu ve eşsiz oyuncularla devam eden en iyi tiyatrocular listesi, baktıkça hatırlanmaktadır. Tiyatrocu müzesi niteliğindeki bu isimler; hayata veda edenlerin Ruhlarının şad olması dilekleri ile yeniden yaşatılmaya sonsuza dek ön ayak olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir