En İyi Şairler

Şairler, insana, doğaya gerek olgu ve olaylara duygu ve düşüncelerini katıp, farklı bir pencereden bakan, bakmakla kalmayıp duygu ve düşüncelerini ahenkli ve yüklü mısralarla bizlere geçiren kişilerdir. Başkalarını anlatmakla kalmaz şairler, kendilerini anlatırlar. Kimi zaman bir durakta, işe yetişme telaşında, çocukların kirli yüzlerinde, sokak lambalarında, yoğun bir trafikte, fakir bir evin bacasında, belki bir beş çayında, kırışıkları yol yol olmuş ellerde, bir bebeğin ağlamasında, hiç bitmeyecek yolculuklarda, mutlu, mutsuz, şaşkın, üzgün, her anımızda… Kısacası şiir hayatımızın her yerinde.Şiirle hayatımızı bu denli bağdaştıran en iyi şairler şimdi sizlerle;

Edgar Allon Poe (1809-1849)

Amerikalı şair TheMurders İn TheRueMorgue adlı eseriyle polisiye türünün kurucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilim kurgu türünün de temellerini atmıştır. Gotik ve makarb hikayeleri ile de bilinmektedir. Kuzgun şiiri büyük bir kitleye ulaşmış ve Dünya Edebiyat tarihine adını yazdırmıştır.

William Shakespare (1564-1616)

William Shakespare ünlü İngiliz şair ve oyun yazarıdır. Yüzyıllar boyunca yerine kimsenin geçmesine izin vermemiş ve geçmişten günümüze en başarılı şair & yazarlar arasında bulunmaktadır. Bilinen eserlerin çoğunu 1589-1613 yıllarında yazmıştır.   

Edebiyat tarihinde belli bir süre komedi ve tarihi türde eseler vererek İngiliz kültür ve sanatının zirvesine adım atmıştır. Kral, Lear, Othello, Hamlet ve Macbethi trajedi yazıları tiyatrolara konu olmuştur.

Nazım Hikmet Ran (1902-1963)

Türk şair, romantik devrimci olarak karşımıza çıkar. Serbest nazımın ilk yazarlarından, çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Şiirleri birçok dile çevrilmiş ve ödül almıştır. Başlıca eserleri şunlardır; Piraye’ye Mektuplar, Kurtuluş Savaşı Destanı ve 835 Satır…

Aleksand Puşkin (1900-1971)

Modern Rus edebiyatının kurucusu olarak bilinmektedir. Şair Dost’a ilk şiiridir, Avrupa Habercisi dergisinde yayınlanmıştır. Şiirlerindeki gerçekçilik kaba ve argo uslüp Rus halkının dikkatini çekmiş ve şiire karşı halkın büyük sempatisini oluşturmuştur. Başlıca eserleri şunlardır; Ruslan İ Lyudmila, Dubrovski ve Maça Kızıdır.

Lev Tolstoy (1828-1910)

Rus yazar, çocukluğunda Voltaire ve J.J. Rousseau’yu okumuş ve etkileri altında kalmıştır. Bu etki altında Çocukluğum’u kaleme almıştır. Evliliğinin ardından en çok ses getiren Savaş ve Barış ile Anna Karenina’yı kaleme almıştır. Eserleri yazmasında eşi büyük rol oynamıştır. Şairliğinin yanı sıra eğitimci ve filozof kişiliğiyle de tanınır. Diriliş, Gençliğim, Çocukluk, Ayaklanış, Tanrı Bizim İçimizdedir, Sergi Baba ve İki Süvari gibi pek çok eseri Dünya genelinde bilinmektedir.

Anna Ahmatova (1889-1966)

Ukraynalı şair romantik ve duygusal Sankt-Peterburg akımının önemli temsilcisi olmuştur. Asıl ilgi alanı kısa ve lirik şiir türünü evrenselleştirmektir. Eserlerinde stalinizm etkisinde hem cinslerinin yaşayışlarını anı olarak kaleme almaktır. Akmeist isimli bir gruba katılarak büyük şöhrete ulamış ve bir çok kadının sesi olmuştur. Puşkin’in Evgeni Onegin’den esinlenerek Kahraman Olmadan şiirini kaleme almıştır. Anna Domini MCMXXI, Evening ve plantain eserleriyle edebiyat dünyasına ün salmıştır.

Cemal Süreya (1931-1990)

İkinci yeni Türk şiirinin öncü şairlerindendir. Sadece şiir türünde değil, eleştiri, günlük, deneme, ve anatoloji gibi edebiyatın bir çok alanında eser kaleme almıştır. Sosyal, siyasal eleştiriler, aşk, kadın, yalnızlık ve tanrı bilinci gibi temalara yoğunlaşmıştır. Ayrıca Fransızcadan Türkçeye birçok eser çevirerek Türk Edebiyatına büyük katkıda bulunmuş, şairliğinin yanı sıra çevirmenliğini ön plana çıkartmıştır. Üvercinka yayınlanan ilk şiir kitabıdır. Yeditepe Şiir Armağanı yoğun ilgi görmüş ve ilk baskısı altı ay içerisinde tükenmiştir. Onüç Günün Mektupları, Göçebe, Öp Sonra Doğur Beni ve Sıcak nal adlı pek çok eseriyle de dikkatleri üzerine çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir