En iyi Ressamlar

Hayatımızı göz önüne aldığımızda detaylarda saklı olduğunu ve parçaya bakmadan, parçaları kavramadan bütünü anlamanın mümkün olmadığını görürüz. Bir ağacın gövdesindeki çizgileri ya da yaprağındaki o damarları çizgileri görmeden, dokunmadan hissetmeden ağacın bütününü anlamak, gökyüzündeki güneşin ısısını tenimizde hissetmeden ışığın dalgalanmasını görmeden hayranlık duymak, denizin kokusunu içimize çekmeden dalgalarında ıslanmadan sevmemiz herhalde üzücü ve imkansız gözüküyor. Bakmakla görmek arasındaki o ince detayları bizlere aktaran ressamları, tüm detaylarıyla bütünü görmemizi sağlayan birbirinden eşsiz eserleriyle anılan en iyi ressamlar sizlerle.

Vincent Van Gogh (1853-1890)

Hollandalı art izlenimci ressam Batı dünyasının en tanınmış isimlerindendir. Oto-portre, manzaralar ve natürnmortlardan oluşan, 860 yağlı boya tablosu 2100 adet çizimleri vardır.

Fevri fırça darbeleriyle modern sanatın temellerini atmıştır. Karda Odun Toplayanlar, Tükenmiş ve Toprağı Kazan Köylü Kadın en bilinen eserlerindendir.

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon (1907-1954)

Frida kahlo, son zamanlarda popüler kültürde oldukça yer edinen bir sanatçıdır.. Kendisi tarafından kabul görmemiş olsa da sürrealist ressam olarak bilir.  Toplamda 143 çizimlerinin vardır. Çizimleri arasında 55 eseri oto-portredir. Eserlerindeki ustalık Pablo Picasso’yu bile imrendirmiştir. Eserlerinde acı ve gerçeklik görülmektedir. Dostu olan Andre Breton’un desteği ile sergi açarak ve uluslararası üne sahip olmuştur. İki Frida, Kırık Sütun bilinen eserleri arasında yer alır.

Pablo Picasso (1881-1973)

İspanyol ressam ve heykeltıraş, 20. Yüzyıl sanatının en çok konuşulan isimlerindendir. Kübizm kurucularındandır. Resim hayatına Güzel Sanatlar okulunda adım atmıştır. Büyük şehirlerdeki sirk hayatına olan hayranlığı sayesinde çizmiş olduğu resim dönemine mavi dönem adı verilmiştir. Kubizm döneminde geometrik şekiller kullanmış, 3 boyutlu nesneleri 2 boyutlu olarak kağıda aktarmıştır. Mitolojiden esinlenerek klasisizme geri döner ve Les Flütes de Pani çizmiştir. 100.000 baskı, 300 heykel, 34.000 kitap resmi ve seramik yapmıştır. Bilinen en üretken sanatçı olmuştur. Avingnonlu Kadınlar en çok bilinen eserlerinden biridir.

Leonardo Da Vinci (1452-1519)

 Rönesans döneminin İtalyan ressamı, mucit, filozofu, mühendisi ve yazarı olarak da bilinir. En bilinen eseri Vitrivius Adamı, Mona Lisa , Son Akşam yemeğidir. Rönesans döneminin en dehası ve tanınmış sanatçısıdır.

Nuri İyem (1915-2005)

Toplumsal-gerçekçi akımının önünde gelen Türk portreleriyle ün kazanmıştır. Yaşamı boyunca 3500 eseri vardır. Yeniler isimli bir grubu olan sanatçı, oldukça başarılı eserlere sahiptir. Yüksek Resim Bölümünü Nalbant adlı çalışmasıyla birincilikle bitirmiş, adını duyurmayı başarmıştır. Enteriyör, Tarlada Çalışan Kadın ve Türkmen kadın tablolarında Anadolu kadınlarını konu alıp çizmesiyle de tanınır.

Edouard Manet (1832-1883)

Modern hayatı konu edinen ilk Fransız ressamlardandır. Kırda Öğlen Yemeği ve Olympia eserleriyle Modern sanatın temellerini atmış ve kendisinden sonra ressamlara ilham kaynağı olmuştur. Gerçekçilik akımının izlenimciliğe geçmesinde büyük etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir