En İyi Rapçiler

En iyi Rapçiler kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte dünya genelinde kabul görmüş olanlar da bulunur. Esasında rap kültürü Amerika’da yaşayan siyahilerin gördüğü ikinci sınıf muameleye karşı kendi aralarında oluşturmuş oldukları bir müziktir. Kendi aralarında eğlenmek amacı ile oluşturulan bu kültüre hip hop kültürü denir. Bu müziğe ise rap müziği adı verilmiştir. Rap kelimesinin İngilizce karşılığı ağır eleştiri olarak geçmekle birlikte düzene ve genel dünyada bulunan problemlere karşı bir muhaliflik niteliği taşır. Esasında Rapçiler bu görüşten ziyade ‘’Rhytm  And Poem’’ isminin kısaltması olarak rap kelimesini kullanırlar. Bu kelimenin anlamı ise ‘’Ritmik Afrika Şiiri’’ olarak kayıtlarda yer alır. Tüm bunlara rağmen ilginç olacak ki ilk rapçi bir siyahi değil İtalyan asıllıdır. En iyi Rapçiler arasında yer alan ve ilk rap parçasını yayınlayan Adriano Celentano’dur. Eserinin adı ise Prisencolinensinainciusol’dur.

En İyi Türk Rapçiler

Türkiye’de özellikle lise dönemindeki gençler rap şarkılarını yoğunlukla dinlemektedir. En çok sevilen sanatçılardan birisi ise Ceza’dır. Public Enemy adı rap sanatçısından esinlenerek rap müzik ile ilgilenmeye başlayan Ceza 1977 İstanbul doğumludur. Küçüklüğünden itibaren rap ile ilgilenmeye başlayan sanatçı eleştirel bir dil kullanarak ve sert ifadelere müziğinde yer vererek Türkiye’de Rapçiler arasında ilk akla gelenlerden birisi olmuştur. Dünya genelinde de rap alanında başarılara ulaşan ceza EMA’da ödül alan ilk Türk olmuştur. Ayrıca bir ok Türk sanatçısı ille çalışarak ortak müziklere imza atmıştır. Günümüzde de rap çalışmalarına devam etmektedir.

En iyi Rapçiler arasında yer allan bir başka isim ise Sagopa Kajmer’dir. 1978 doğumlu olan sanatçı bir dönem Ceza ile birlikte çalışmalar sürdürse de sonraları ayrılarak çalışmalarına bağımsız olarak devam etmiştir. Müziğe başladığında ilk dönemler Silahsız Kuvvetler ismi ile çalışmalarına devam etse de sonraları ismini Sagopa Kajmer olarak değiştirmiştir. İlerleyen zamanlarda Cem Yılmaz’ın filmlerine müzikler hazırlayarak kariyerinde başarılı işlere imza atmıştır. Aynı zamanda birçok sanatçı ile birlikte ortak çalışmalar yürütmüş ve bu müziklerde önemli başarılar elde etmiştir. Sagopa Kajmer ilk olarak müzik hayatına başladığı zamanlarda Silahsız Kuvvetler ismini kullanırken Anadolu’dan esinlenerek müziklerini yapmıştır. Sonraları küfürlü şarkılar yapan sanatçı son dönemde küfürlü rap şarkıları yapmayı bırakmıştır. Son dönemde yazmış olduğu şarkı sözlerinde önemli Türk büyüklerinden etkilenerek şarkı sözlerini yazdığını belirtmiştir. Etkilendiği kişiler sorulduğunda ise Mevlâna, Ömer Hayyam gibi sanatçılardan esinlendiğini belirtmiştir.

Türkiye’de en iyi Rapçiler denildiği zaman bu iki isim başı çekse de son dönemde ünlenen birçok sanatçı bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır; Kolera, Eypio, Norm Ender, Sansar Salvo, Anıl Piyancı, Allame…

Dünyaca Ünlü Rapçiler

Dünya genelinde oldukça ünlü olan ve hala şarkıları dinlenen birçok rap sanatçısı bulunmaktadır. Bu sanatçılar şunlardır;

  • Ice Cupe; 1987 yılında aktif olarak rap müziğine başladı. Öncesinde ise amatör olarak lise döneminde rap müziği ile ilgilenmiştir. Kısa sürede ünlenen sanatçı oldukça önemli albümlere ve şarkılara imza atmıştır. Kariyer başlangıcına NWA grubunda başlamıştır ve bu grubun 1 yıl sonra çıkardığı albümde yer alarak kısa sürede kendisini kanıtlamıştır.
  • 50 Cent; son dönemde ünlü olan rap sanatçılarından birisidir. İlk albümünü 2003 yılında çıkarması ile birlikte Amerika’da oldukça popüler hale geldi. İlk albümünü çıkarır çıkarmaz başarıya ulaşan sanatçı 8 tane platin plak kazanmıştır. ilk albümünün adı Get Rich or Die Tryin’dir.
  • Jay-Z; Amerika’da bulunan ünlü bir şirketin kurucusu ve yöneticisidir. Maddi olarak oldukça rahat olan sanatçı çıkardığı albümlerde 26 milyondan fazla satarak popülerliğini arttırmıştır. Birçok dalda Grammy ödüllerinin sahibi olan ünlü rapçi çeşitli rap sanatçıları ile yaşadığı polemikler ile gündeme gelmiştir.
  • Nas; Ünlü bir müzisyen olan Olu Dara’nın oğlu olarak doğmuştur. Dünya genelinde çıkarmış olduğu albümler ile en iyi Rapçiler arasına girmeyi başarmıştır. Sanatçı’nın çıkarmış olduğu Illmatic albümü oldukça önemli başarılara imza atmıştır.
  • Eminem; Rapçiler arasında önemli bir yere sahiptir. 2008 yılında dünyaca ünlü bir dergi olan Vibe Dergisi tarafından dünyanın en iyi rapçisi unvanını alarak önemli bir ün elde etti. Aynı zamanda en iyi 100 sanatçı listesinde yer alarak başarısını kanıtladı. İngiltere’de 12,5 milyon albüm satan Eminem tüm dünyada 2000’li yılların en çok albüm satan sanatçısı listesinde yer aldı. Günümüzde de müzik çalışmalarına devam etmektedir.
  • Lil Wayne; En iyi Rapçiler arasından sayılan bir başka isimdir. Küçük yaşta rap hayatına başlayan sanatçı kısa sürede ünlenmiş ve gruplara katılmıştır. Hot Boys ve Sqad Up grubuna yer alan sanatçı buradan ileriki dönemlerde ayrılmıştır.
  • Dr Dre; ünlü rap sanatçılarının danışmanlığını yürüyen sanatçı farklı bir rap tarzı ile ilgilenerek daha ağır rap yapmaktadır. Eminem, 50 Cent gibi sanatçılarla arası çok iyidir ve danışmanlığını yürütmektedir. Aftermath Entertainment’ın kurucusu ve yöneticisi olarak günümüzde kariyer hayatına devam etmektedir. En iyi Rapçiler arasında yer alan sanatçı prodüktör olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir