En İyi Ekonomistler

Ülkede ekonomi gündeminde neler olduğunu yakından takip etmek kişiler hangi ekonomisti takip edeceğini bilememektedir. Bu nedenle en iyi ekonomistler için araştırma yapmaktadır. Ekonomi içinde çok fazla deyim barındıran bir olgudur. Bu karmaşıklığın arasında insanlar anlaşılabilir,net ve tarafsız ekonomistlerden bilgi almak istemektedir. Bu arayışa uygun ülkemizde birçok ekonomist bulunmaktadır. Aşağıda ekonomi dendiğinde akla gelen ilk isimler düzenlenmiştir.

En İyi Ekonomistler Kimlerdir?

  • Mahfi Eğilmez:  1972’de Ankara’da üniversite okuyan Eğilmez; aynı tarihte Maliye Bakanlığında çalışmaya başlamıştır. Maliye müfettişi, genel müdür ve daha birçok konumda çalışmaya devam eden Mahfi Eğilmez, aynı zamanda Washington büyük elçiliğinde de çalışmıştır.
  • İcra ettiği görevler sayesinde oldukça geniş bir ekonomik bilgiye sahip olmuştur. 1998’de bu bilgilerini kullanmak adına özel sektöre yönetim kurulu üyesi olarak geçmiştir. Bir dönem de Radikal Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır. NTV Televizyon Kanalı’nda 10 yıl kadar yorumculuk yapmıştır. 2018 yılında buradan da ayrılmış ve İstanbul Altınbaş Üniversitesi’nde eğitim görevlisi olarak devam etmektedir.
  • Uğur Gürses: Dobra açıklamaları ile bilinen bir ekonomisttir. Tarafsız ve dürüst anlayışı ile en iyi ekonomistler arasına girmiştir. 1994 yılında Merkez Bankası’nda çalışmaya başlamıştır. 2000’li yıllarda ise üst düzey yönetici olarak özel kurumlarda çalışmıştır. Ardından CNNTurk’te yorumculuk yapmıştır. Bir süredir Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapmaktadır.
  • Güven Sak: University of East Anglia’da İktisat dalında yüksek lisans yapmıştır. Yüksek lisansını 1984 yılında bitirmiştir. 1995 yılında göreve başladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mâliye bölümünde 2003 yılında profesör olmuştur. 2006’da buradan ayrılarak  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yapmaya başlamıştır. 2011 yılında rektör vekilliği görevine getirilmiştir ve 2013’e kadar bu görevi yapmaya devam etmiştir. 2018 yılından itibaren tekrar rektörlüğe atanmış ve hala devam etmektedir. Ekonomi ve ekonomi eğitimine verdiği önem ile en iyi ekonomistler arasına girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir