En İyi Edebiyatçılar

En iyi edebiyatçılar, farklı görüşlerin ve tartışmaların olduğu bir konu olarak karşımıza çıkmakta… Bu noktada elimizdeki bir veriye göre; akademisyenlerin, yazarların, edebiyatçıların, eleştirmen ve yayınların içerisinde bulunduğu 100 kişi bir ortak fikre varmış ve Türk Edebiyatı’nın en iyi 100 romanını seçmiştir. Yazımız içerisinde seçilmiş bu romanların bazılarını bu kısımda vereceğimiz gibi bunların dışında kalan ve son dönemde oldukça ün yapmış önemli edebiyatçı isimlerinden de bahsedeceğiz.

Yapılan araştırmaya göre en iyi edebiyatçılar konusunda belirlenen 100 roman, belli kişiler tarafından üzerine tartışmalar yaratılan eserlerdir. Kimi yazar ve edebiyatçı şahsiyetler, bu liste içerisindeki eserlerin bazıları için bu fikre katılmasa da, pek çok önemli şahsiyetin seçimi ile oluşturulmuş bu listeyi ciddi almamak da mümkün görünmüyor. İşte bu sıralamanın başında yer alan bazı romanlar ve bu romanların yaratıcıları olan yazar şahsiyetlerin isimleri:

 1. Bereketli Topraklar Üzerinde Romanı – Orhan Kemal
 2. 9.Hariciye Koğuşu Romanı – Peyami Safa
 3. Devlet Ana Romanı – Kemal Tahir
 4. Üç İstanbul Romanı – Mithat Cemal Kuntay
 5. Çalıkuşu Romanı – Reşat Nuri Güntekin
 6. İnce Memed Romanı – Yaşar Kemal
 7. Huzur Romanı – Ahmet Hamdi Tanpınar
 8. Kara Kitap Romanı – Orhan Pamuk
 9. Benim Adım Kırmızı Romanı – Orhan Pamuk
 10. Yaban Romanı – Yakup Kadri Karaosmanoğlu
 11. Bir Düğün Gecesi Romanı – Adalet Ağaoğlu
 12. Tehlikeli Oyunlar Romanı – Oğuz Atay
 13. Aşk-ı Memnû Romanı – Halit Ziya Uşaklıgil
 14. Saatleri Ayarlama Enstitüsü Romanı – Ahmet Hamdi Tanpınar
 15. Puslu Kıtalar Atlası Romanı – İhsan Oktay Anar
 16. Aylak Adam Romanı – Yusuf Atılgan
 17. Sevgili Arsız Ölüm Romanı – Latife Tekin
 18. Ölmeye Yatmak Romanı – Adalet Ağaoğlu
 19. Kürk Mantolu Madonna Romanı – Sabahattin Ali
 20. Tutunamayanlar Romanı – Oğuz Atay

En İyi Edebiyatçılar Hangileridir?

En iyi edebiyatçılar hangileridir? Bu soruyu son dönemlerde kitapları daha çok okunan ve en iyi eserlere imza atan edebiyatçılara gözümüzü çevirerek cevapladık. Bu isimler arasında karşımıza şunlar çıktı: İskender Pala, İbrahim Tenekeci, Nazan Bekiroğlu, Emine Işınsu, Cengiz Aytmatov, Taşkın Tuna. Türk Edebiyatı’na olumlu katkıları olan tüm bu isimlerin birbirinden değerli eserleri ile ün yaptıkları da bir gerçektir. Yabancı edebiyatçılara gözümüzü çevirdiğimizde ise ilginç eserleriyle akıllarda yer eden Khaled Hosseini, dünya klasikleri arasına adını yazdırmayı başarmış William Shakespeare, Tolstoy, Dostoyevski ve John Steinbeck gibi isimler ilk akla gelenlerdir.

En iyi edebiyatçılar hangileridir?” sorusuna cevap aradığımız bu kısımda, yukarıda adı geçen önemli Türk şahsiyetlerin birkaç romanından da bahsetmek istiyoruz. İskender Pala’nın romanları arasında AbumRabum, Efsane (Bir Barbaros Romanı), Şah&Sultan, Karun ve Anarşist, Mihmandar (Bir Eyüp Sultan Romanı) gibi eserler göze çarpar. Yine Nazan Bekiroğlu’nun Lâ (Sonsuzluk Hecesi), Nun Masalları, Nar Ağacı, Cam Irmağı Taş Gemi gibi eserleri dikkat çekmektedir. Bir başka edebiyatçımız Cengiz Aytmatov’un gözde eserleri arasında ise Gün Olur Asra Bedel, Cemile ve Beyaz Gemi karşımıza çıkan romanlardandır. Yazımız içerisinde diğer edebiyatçı şahsiyetlerin de isimlerine ve eserlerine yer vereceğiz; meraklılarına en çok okunan ve en kaliteli kitap isimlerini sahipleri ile beraber sıralamış olacağız.

En İyi Edebiyatçılar: Cengiz Aytmatov

En iyi edebiyatçılar: Cengiz Aytmatov!.. Pek çok esere imza atmış olan Cengiz Aytmatov, aslen bir Türk şahsiyetidir. Türk dünyasının ünlü yazarları arasında adını geçiren Cengiz Aytmatov, aynı zamanda Sovyet Kırgız edebiyatçısıdır. Yine aynı zamanda bir edebiyatçı, bir gazeteci, çevirmen, siyasetçi ve diplomat olarak karşımıza çıkar.

12 Aralık 1928 tarihinde dünyaya gelen ve en iyi edebiyatçılar arasında yerini alan Cengiz Aytmatov,  Kırgızistan’da doğmuştur. Ölüm tarihi ise 10 Haziran 2008 olarak geçmektedir. Almanya’nın Nürnberg şehrinde hayatını kaybeden Ünlü edebiyatçı, Al Yazmalım isimli bir tv şovunda da boy göstermiştir. Yazarın kitaplarından bazıları ise şu şekilde sıralanabilir: Gün Olur Asra Bedel, Beyaz Gemi, Cemile, Elveda Gülsarı, Dişi Kurdun Rüyaları, Toprak Ana, İlk Öğretmen, Dağlar Devrildiğinde…

En İyi Edebiyatçılar: İskender Pala

En iyi edebiyatçılar: İskender Pala!.. 8 Haziran 1958 tarihinde dünyaya gelen İskender Pala, Uşak ilimizde hayata gözlerini açmıştır. İskender Pala hem bir akademisyen ve yazar, hem de edebiyatçı kimliğinin altında bir askerdir. 93 senesinde İstanbul Üniversitesi’nde doçentlik yapmış olan yazarın hayatı, başarı ve önemli kariyer adımları ile doludur. İstanbul’da ikamet etmekte olan yazar, evli ve üç çocuk sahibidir. Bir dönem Hilmi Yavuz ile beraber TRT kanalında Şairane adlı programı sunmuş; oldukça ün kazanmıştır.

En iyi edebiyatçılar: İskender Pala” başlığı altında ünlü yazarın başarılarla dolu hayatı içerisinde kaleme almış olduğu eserlerden de bahsetmek istiyoruz. Bir çoğu pek çok okura ulaşmış ve oldukça sevilmiştir. Eserleri arasında yer alan bazı kitaplar şu şekilde sıralanabilir: AbumRabum, Efsane (Bir Barbaros Romanı), Şah&Sultan, Karun ve Anarşist, Mihmandar (Bir Eyüp Sultan Romanı), Hz.Muhammed İçin Bülbülün Kırk Şarkısı, Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk, Dört Güzeller Toprak Su Hava Ateş, Od (Bir Yunus Romanı), Divan Edebiyatı, Su Kasidesi, Kitâb-ı Aşk, Mevlana, Katre-i Matem…

En İyi Edebiyatçılar: İbrahim Tenekeci

En iyi edebiyatçılar: İbrahim Tenekeci!.. 1 Eylül 1970 tarihinde Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. İlk şiir ve yazıları ise Milli Gazete’de “Sizden Gelenler” köşesi içerisinde yayınlanmıştır. Sonrasında kaleme almış olduğu yazı ve şiirleri ise birbirinden farklı pek çok edebiyat dergisinde yayınlanmış ve okurları tarafından oldukça ilgi görmeyi başarmıştır. Hayatını edebiyata veren ünlü şahsiyet, 2000-2005 yılları içerisinde Birey ile Birun Yayınları’nda dizi editörü olarak görev almıştır.

En iyi edebiyatçılar: İbrahim Tenekeci” başlığı altındaki bu kısımda ise 2012 yılında Yeni Şafak Gazetesi bünyesinde köşe yazısı yazmaya başlayan İbrahim Tenekeci’nin eserlerinden bahsedeceğiz. Evli ve beş çocuk sahibi olan ve güçlü kalemiyle ismini duyuran yazarın, pek çok deneme kitabı da yayınlanmış durumda.. Yazarın eserleri ise şu şekilde sıralanıyor: Üç Köpük, Güzellik Uykusu, Peltek Vaiz, Giderken Söylenmiştir, Kimsenin Kalbi, Ağır Misafir isimli şiir kitapları ve Son Düzlük, Uçuş Denemeleri, Öbür Divan, Tüfeksiz Hareketler isimli denemeleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir