En İyi Basketbol Oyuncuları

Türkiye’de spor dalı sorulduğunda akla ilk gelen futboldur. Fakat basketbol sporu da son zamanlarda ülkemizde popülerlik kazanmıştır. Böylelikle futbolun hemen altında yerini almıştır.

NBA, dünyanın en iyi basketbolcularını bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle basketbolun zirvesi de denmektedir. Bu nedenle en iyi basketbol oyuncuları düşünüldüğünde akla hemen NBA gelmektedir.

En İyi Basketbol Oyuncuları Kimlerdir?

  1. LeBron James: Sokakta bin kişiye çevirip “En iyi basketbol oyuncusu kimdir?” diye sorarsanız büyük bir kesimin vereceği cevap büyük ihtimalle LeBron James olacaktır. LeBron James’in oynadığı her takım basketbol dünyasının en önemli takımları haline gelmiştir. LeBron, yaklaşık 2 metre  boya ve 113 kiloya sahiptir. 3 kez NBA şampiyonluğu, 4 kez NBA En Değerli Oyuncu Ödülü, 3 kez NBA Finalleri MVP Ödülü, 2 kez Olimpiyat Altın Madalyası, 1 kez NBA Sayı Kralı ve NBA Yılın Çaylağı Ödülü gibi başarıları bulunmaktadır. NBA dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır. Ayrıca basketbol dışında da gelir kaynakları olan ünlü basketbol oyuncusu zenginlikte de basketbolculuğu kadar başarılı olmuştur.
  2. KevinDurant: Amerika asıllı profesyonel bir basketbolcudur. BrooklynNets takımının oyuncusudur. 2 metre boyundadır. Kısa forvet pozisyonunda oynamaktadır. “Spor Makinesi” lakabının yanı sıra “Dracula” ve “KD” olarak da bilinmektedir. Kariyerinde 2 kez NBA Şampiyonluğu, 2 kez NBA Finalleri MVP Ödülü, 1 kez NBA Final MVP Ödülü, 10 kez NBA All Star Ödülü, 2 kez NBA All Star Maçı MVP Ödülü, 6 kez NBA Yılın En İyi Beşi Ödülü, 3 kez NBA Yılın En İyi Beşi İkinci Takımı Ödülü, 1 kez NBA Yılın Çaylağı Ödülü, 1 kez NBA Yılın En İyi Çaylak Beşi Ödülü, 4 kez NBA Sayı Kralı Ödülü, 1 kez FIBA Dünya Kupası MVP Ödülü alarak en iyi basketbol oyuncuları listesinde ilk 10’a girmiştir.
  3. Kawhi Leonard: Tam ismi Kawhi Anthony Leonard olan ünlü bir basketbol oyuncusudur. Los Angeles Clippers’ta oynamaktadır. Geçmişte San Diego State Aztecs takımında da oynamıştır. 28 yaşında olan bu basketbolcu kısa forvet pozisyonunda oynamaktadır. En iyi basketbol oyuncuları arasında yer alan bu basketbol oyuncusu 2014 ve 2019 yılları arasında 2 kez NBA Şampiyonu olmuştur. 2 kez NBA Finalleri MVP Ödülü, 4 kez NBA All Star Ödülü, NBA All-Star Maçı MVP Ödülü, 2 kez NBA Yılın En İyi Beşi Ödülü, NBA Yılın En İyi Beşi İkinci Takımı Ödülü, 2 kez NBA Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü, 3 kez NBA En İyi Savunma Takımı Ödülü, 2 kez  NBA En İyi Savunma İkinci Takımı Ödülü, NBA En İyi Çaylak Beşi Ödülü, NBA Top Çalma Kralı Ödülü, California Mr. Basketball Ödülü gibi ödüller ile başarısına başarı katmıştır.
  4. Stephen Curry: Stephen Curry, Golden State Warriors takımının oyuncusudur. Aynı zamanda iyi bir oyun kurucusudur. Üç sezonda şampiyonluğa ulaşmıştır. İyi bir şut kabiliyeti vardır ve dripling becerisi, saha görüşü ile en iyi basketbol oyuncuları arasına girmiştir. 3 kez NBA şampiyonu Ödülü, 2 kez NBA Sezon MVP Ödülü, 6 kez NBA All-Star Ödülü, 3 kez NBA Yılın En İyi Beşi Ödülü, 2 kez NBA Yılın En İyi Beşi İkinci Takımı Ödülü, NBA Yılın En İyi Beşi Üçüncü Takımı Ödülü, NBA Sayı Kralı Ödülü, NBA Top Çalma Kralı Ödülü, NBA 50-40-90 kulübü Ödülü, All-Star Üç Sayı Yarışması Ödülü, NBA Sportmenlik Ödülü Ödülü, NBA En İyi Çaylak Beşi Ödülü almıştır.
  5. JamerHarden: İstatistik Canavarı olarak da bilinmektedir. 2017-2018 sezonunda ligin en değerli oyuncusu seçilerek en iyi basketbol oyuncuları listesine giriş yapmıştır. Yüksek vücut hacmine sahip bir oyuncudur. Sayı makinesi lakabına sahip oyuncular arasındadır. Asist ve ribaunt istatistiklerinde de üst sıralarda yer almaktadır. Şutör gard pozisyonunda oynamaktadır. 3kez NBA şampiyonu Ödülü, 2 kez NBA Sezon MVP Ödülü, 6 kez NBA All-Star Ödülü, 3 kez NBA Yılın En İyi Beşi Ödülü, 2 kez NBA Yılın En İyi Beşi İkinci Takımı Ödülü, NBA Yılın En İyi Beşi Üçüncü Takımı Ödülü, NBA Sayı Kralı Ödülü, NBA Top Çalma Kralı Ödülü, NBA 50-40-90 kulübü Ödülü, All-Star Üç Sayı Yarışması Ödülü, NBA Sportmenlik Ödülü Ödülü, NBA En İyi Çaylak Beşi Ödülü alarak kariyerinde başarılı bir yol izlemiştir ve en iyi basketbol oyuncuları arasına girmeye hak kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir