En Güzel Yemekler & İçecekler

En güzel yemekler & içecekler başlıklı yazımız içerisinde dünya üzerinde olmayan ancak yalnızca biz Türkler’e mahsus olan yiyecek ve içeceklerden bahsedeceğiz. Türk mutfağına bakıldığında, pek çok dünya mutfağına taş çıkaracak kadar fazla çeşitliliğin yer aldığını görmekteyiz. Türkiye’de çok fazla çeşitliliğin yer alması, aslında her şehrimizde ayrı lezzetlerin bulunmasından ileri geliyor. Bugün ülkemiz sınırları içerisinde hangi ile giderseniz gidin, karşınıza hiç tatmadığınız güzellikte pek çok yemek ve içeceğin bulunduğu muhteşem sofralar kurulacaktır.

En güzel yemekler & içecekler olarak listemize aldığımız seçenekler de bu lezzet çeşitliliği içerisinde oluşturulmuş tariflerdir. Üstelik bazen tek bir yemeğin, farklı farklı illerde farklı çeşitlerine ülkemiz içerisinde rastlayabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak genel olarak en çok tüketilen ve en çok sevilen, aynı zamanda da sadece bize has olan yemek ve içecekler listemizde şunlar yer almakta:

 • Baklava
 • Kebap
 • Lahmacun
 • Mantı
 • Çiğköfte
 • Hünkar Beğendi
 • Hamsi Tava
 • Un Kurabiyesi
 • Simit
 • Kiraz Yaprağı Sarması
 • Mezeler
 • Şalgam
 • Rakı
 • Türk Kahvesi

En Güzel Yemekler & İçecekler: Türk Kahvesi!..

En güzel yemekler & içecekler: Türk Kahvesi!..Türkiye’nin motifi haline gelmiş özel bir içecek olarak kabul edilebilir. Söz konusu bu kahve ile ilgili bir atasözümüz ise şu şekilde geçmektedir: Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır.Türk kahvesi, en çok Türk kültürü içerisinde önemli bir yere sahiptir.

En güzel yemekler & içecekler: Türk kahvesi için şunları da söylemek mümkündür. Kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, Türk geleneklerine göre genelde yanında lokum gibi tatlı ürünlerle ve bir bardak suyla beraber verilir. Yine bir başka adete göre Türk kahvesinden sonra soda içilmesi alışılagelmiştir. Telvesi ile beraber ikram edilen tek kahve türüdür. Ayrıca Türk kahvesi, geleneklerimize göre kız isteme merasimlerinde de evlenecek olan kız tarafından pişirilen ve güne anlam katan özel bir içecektir.

En Güzel Yemekler & İçecekler: Baklava!..

En güzel yemekler & içecekler: Baklava!..Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bir başka lezzet, baklavadır. Ülkemiz sınırları içerisinde farklı farklı illerde farklı tariflerle yapılabilmektedir. Bunlar içerisinde en çok bilinen ve sevilen ise Antep baklavası olarak söylenebilir. Ayrıca bayram günlerinin de bir klasiği olarak yapılan baklavalar, olmazsa olmaz seçeneklerimizden biridir.

En güzel yemekler & içecekler: Baklava, hem Türk mutfağında hem de beraberinde Orta Doğu, Güney Asya ve Balkan mutfaklarında yer etmiş önemli bir hamur tatlısı çeşididir. Herkesin yapamayacağı derecede önemli püf noktaları olan tatlıda, ince ince yufkaların açılması önemli detayları arasında yer alır. Bu söz konusu ince yufkaların aralarına ise yöreye göre değişkenlik gösteren bazı yemişler konur. Bu yemişler arasında ceviz, badem, Antep fıstığı ya da fındık yer alabilir. Genel olarak şeker şerbeti ile tatlandırıldığını bildiğimiz baklava, bazı kişiler tarafından bal şerbeti ile de tatlandırılabilir.

En Güzel Yemekler & İçecekler: Lahmacun!..

En güzel yemekler & içecekler: Lahmacun!.. Ülkemizde en çok sevilen tatlardan biri de lahmacundur. Lahmacunun da fındık lahmacun, büyük lahmacun gibi çeşitleri ve farklı tatları bulunmaktadır. Üzerine kıymalı bir karışım dökülerek yapılan lahmacun, oldukça lezzetli yiyeceklerimizden bir tanesidir. Üzerinde bol malzemesi ve çıtır hamuru ile yiyenlerine lezzet şöleni yaşatan bu güzel yemeğin en önemli unsurlarından birisi de iç malzemesi oluyor. Fırında pişirilmesi ile beraber tavada da yapılabiliyor.

En güzel yemekler & içecekler: Lahmacun, ülkemizde oldukça sık tüketilen bir pide çeşididir. Lezzetli ve çıtır lahmacun tarifi mutfağa ilgi duyan kişiler tarafından internette de sık sık sipariş alan ya da arama yapılan bir yiyecektir. Peki lahmacun için hazırlanan karışımda neler yer alır?  Arapça etli hamur anlamına gelen lahmacunun açılmış hamuru üzerine kıyma, maydonoz, soğan, sarımsak ve karabiber gibi malzemelerden oluşan muhteşem tatta bir karışım konulur. Özel pişirme yöntemleri olan bu yiyeceğin, ülkemizde en bilindik markalarından bir tanesi Tatlıses Lahmacunlar olarak karşımıza çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir