En Geleneksel Yemekler

Türker’in kültürel yemek zenginliği tarih öncesi devirlere dayanmaktadır. Yemeklerin Orta Asya kültünün bir parçası olması en geleneksel yemekler kategorisine etki ederek coğrafya zenginliği yemek malzemelerinin adeta içine yerleşti. Geçmişte süren savaşlar, göçebe hayat biçimi kabile olarak grup halinde yaşayan insan toplulukları zamanla farklı kültürlerinden etkilenerek yemek bilincinin de değişmesine neden oldu. Kültürel karma zenginliği; gelenek görenek, yemek, dil, örf, adet ve daha pek çok kültürel yansımanın içinde kendini buldu. En geleneksel yemekler bu sebeple içinde faklı milli mozaik barındıran renk ve lezzet cümbüşü sunmaktadır.

Tarih’in Yemek Kültürüne Etkisi Ve Milli Yemek Bilinci Oluşumu

Türkler İran, Hindistan, Çin Uygarlıkları ile etkileşim kurarak zamanla yemek  kültürlerinde bir değişime uğramış bir millettir.Bizler de ,  temeli  tarih kokan bu bilgiler  ışığında  günümüze kadar gelen  bir  yemek   çeşitliliği ve kültürel  yapı taşı  mimarisini   korumaya adeta devam   etmekteyiz.Sonrasında cihan imparatorluğu olarak dört kıtaya nam salmış  Osmanlı Devleti  saray geleneği ,batı etkisinin yanı da  milli  çeşitliliği de beraberinde  barındırmaktadır.Bu sayede Osmanlı;farklı  rengin yoğunlukta olduğu  geleneksel bir yemek kültürü   yelpazesi geliştirmiştir.

Devlet adamlarından, tarımla uğraşan ve sade hayat yaşayan köylü toplulukları aynı hız ve merak duygusu ile yeniden yemek bilinci kazanmıştır.Milli değerlerle şekillenen yeni yemek tarzlarını denenerek, günümüze kadar kültürel yemek miras korunarak gelmeyi başarmıştır. Tarihte En geleneksel yemekler, en gözde menüler, sarayda padişah eşrafına sunulmaktan öte Anadolu geleneği yaşatılmaktaydı. Yemekler aşçı ve yemekten sorumlu saray görevlilerince temiz ve dikkatli bir şekilde hazırlanarak padişah kalemine sunulmaktaydı. Şimdi de aynı geleneğin hüküm sürdüğü Anadolu topraklarında her karesi ve her kaşığında tarihin kazanında kaynayan yemek ruhu ve kokusu  duyuluyor.

Yapılan araştırmalar ışığında en geleneksel yemekler kategorisine alınan yemekler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Enginar Yahnisi
 2. Sütlü Ekmek
 3. Baklava
 4. Sütlü aş (Sütlaç)
 5. Tencere Kebabı
 6. Kayısı Hoşafı
 7. Tandır Kebabı
 8. Elma kompostosu
 9. Kuzu Kebabı
 10. Dolma
 11. Etli Börek
 12. Terbiyeli Çorba
 13. Pilav peltesi
 14. Yumurta dolması
 15. Yaprak sarma
 16. Acem Pilavı
 17. Peynirli börek
 18. Aşure
 19. Şerbetli Ve Sütlü tatlılar gibi daha pek çok yemek çeşidi Türk mutfağı zenginliğine hitap edecek düzeyde harika tatlar ve eşsiz damak lezzeti barındırmaktadır.

En geleneksel yemekler kategorisinde gelişen kültür bilinci ve zamana karşın değişmeyen ve stabil kalan tek gerçek milli yemek hazinesine olan saygı, minnet ve şükran duygusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir