En Çok İzlenen Türk Dizileri

Senaryo ve kadrosuyla günümüze damga vurmuş, pek çok dizi var. Kah TV başında ağlatan, kah uzun reklam aralarında dahi bekleten diziler…. Her gün milyonlarca insan saatlerini televizyon başında geçiriyor. Bu sektör de Türk dizileri ile, Amerika’nın ardından Türkiye geliyor. Yılda yaklaşık 350 milyon dolar ihracat yapan Türkiye, Orta Doğu’da oldukça hayran topluyor. Aynı beğeniyi Latin Amerika ve Avrupa’da da. Peki Türkiye ve Dünyada en çok izlenen, en iyi Türk dizileri hangileri?

En İyi Türk Dizileri

Muhteşem replikleriyle öne çıkmış, ilgi görmüş pek çok dizi bulunuyor. Türkiye bu konuda oldukça başarılı. Unutulmaz muhteşem replikleriyle en iyi Türk dizileri;

  • Yaprak dökümü, halen tekrarları gösterilen bu dizi oldukça ilgi gördü. Yaprak dökümü dizisi, Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak dökümü adlı kitabından esinlenerek uyarlanmıştır. Dizide, Ali Rıza Bey’in ailesini bir arada tutma çabaları anlatılmıştır.
  • Asmalı Konak, 2002 yılında televizyon ekranlarında yer alan dizide, Seymen ve Bahar isimli kişilerin aşkı anlatılıyor. Başrollerinde Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçam’ın oynadığı dizi büyük ilgi gördü.
  • Muhteşem yüzyıl, 2011 yılında televizyon ekranlarında gösterilen bu dizi, Show TV de gösterildi. Osmanlı tarihini anlatan bu dizi, Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını anlattı. Pek çok oyuncunun oynadığı bu dizi 4 sezon gösterildi.
  • Kurtlar Vadisi, yayınlandığı yıldan beri büyük ilgi görmüştür.

Dünyada En Çok İzlenen Türk dizileri hangileridir?

Dünyada en çok izlenen Türk dizilerini liste olarak yapacak olursak;

  • İlk sırada Ezel geliyor. Cansu Dere ve Kenan İmirzalıoğlu’nun başrollük yaptığı dizide, Güney Amerika’da ilgiyle izleniyor.
  •  Diğer bir dizi ise  Asi dizisi, 2007 de Kanal D de ekranlara gelen bu dizi kısa sürede dünyada büyük ilgi gördü.
  • Üçüncü sırada Adını Feriha Koydum yer alıyor. Ülkemizde oldukça sevilen bu dizi, Pakistan’da reyting kırıyor.
  •  Dördüncü sırada ise Öyle Bir geçer Zaman ki yer almakta, aile dramını anlatarak, çok beğenildi.
  • Diğer dizi ise Aşk-ı memnu, kıvanç Tatlıtuğ gibi bir çok oyuncunun oynadığı bu dizinin Dünyada ki reytinglerini anlatmaya gerek yok ki, hala yayınlanıyor. 30 dan fazla ülkeye satılan, Rusya hariç her ülkenin izlediği Fatmagül’ün suçu ne? Dünyada oldukça başarılı olarak en iyi Türk dizileri arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir