En Büyük Depremler

En büyük depremler, dünya genelinde her yıl birçok insanın hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Peki dünya üzerinde yaşanmış ve pek çok can kaybına neden olmuş bu depremler hangileridir? Hangi bölgeler ve tarihlerde gerçekleşmiştir? Maalesef ki; bu listeye hem dünya üzerinde yaşanmış bazı depremler girmekte, hem de ülkemiz içerisinde yaşanmış bazı büyük depremler konu olmaktadır.

En büyük depremler, yer kabuğu içerisindeki büyük kırılmalar neticesinde meydana gelmektedir. Bu yerkabuğu üzerindeki kırılmalar sebebiyle ani şekilde ortaya çıkan titreşimlerin, dalgalar biçiminde yayılarak geçmiş oldukları ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına deprem denmektedir. Dünya üzerinde her sene ortalama 500 bin deprem meydana gelmekte ve bu depremler sırasında bazen şehirler, bölgeler yerle bir olup insanların can kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Ancak söz konusu bu depremlerden yalnızca beşte biri hissedilmekte ve yaklaşık 100 kadarı, hasara sebep olmaktadır. Yazımız içerisinde yaşanmış en büyük depremlere rastlayabilirsiniz.

Dünya Üzerinde En Büyük Depremler Hangileridir?

Dünya üzerinde en büyük depremler hangileridir?Dünya üzerinde her sene 500 bin depremin meydana geldiği düşünüldüğünde ve bunlardan yaklaşık 100 kadarının hasara neden olduğu göz önüne alındığında, aslında dünyanın her yıl çok büyük zararlara uğradığı görülebilmektedir. Dünya üzerinde meydana gelmiş en güçlü depremler arasında ülkemiz sınırları içerisinde yaşanan depremler de bulunmakta, başka ülkelerde yaşanmış depremler de olmakta… Dünyanın birbirinden farklı bölgelerinde bugüne dek yaşanmış en büyük depremler arasında ilk akla gelenler şunlardır:

 • Şili Depremi: 9.5 şiddetinde gerçekleşmiş dünya üzerindeki en büyük depremdir. 22 Mayıs 1960 tarihinde meydana gelmiştir. Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Şili üzerinde yaşanmıştır. Şili depreminin ardından oluşan tsunami, Pasifik Okyanusu’nda hızlı bir şekilde ilerleyerek, ciddi can ve mal kayıplarına neden oldu.
 • Alaska Depremi: 9.2 şiddetinde meydana gelmiştir. 28 Mart 1964’te yaşanmış olan bu deprem, dünya üzerinde yaşanmış en şiddetli ikinci deprem olarak bilinmektedir. Ardından bir tsunami yaşanmasını tetiklemiştir. 128 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan deprem, 310 milyon dolarlık bir hasara neden olmuştur.
 • Endonezya Depremi: Sumatra Adası’nda meydana gelen ve en büyük depremler arasında yer alan bu deprem, 9.1 şiddetinde olmuştur. 29 Aralık 2004 yılında Hint Okyanusu açıklarında bulunan bu adada yaşanmıştır. Toplam 40 ülkede ortalama 230 bin kişinin ölmesine neden olarak 21.yüzyıla damga vurmuş bir olaydır.
 • Japonya (Tohoku) Depremi ve Tsunamisi: 11 Mart 2011 tarihinde Japonya’nın kuzeydoğusunda yer alan Honshu kıyısı açıklarında 24 km derinliğinde 9 büyüklüğünde meydana gelmiştir. 1900’lerden beri yaşanmış en büyük 5 deprem arasında yer alır.
 • Rusya (Kamçatka) Depremi: 9 şiddetinde yaşanan bu büyük deprem, 4 Kasım 1952 tarihinde meydana gelmiştir. 1 milyon dolar değerinde maddi kaybın yaşandığı depremde kimse can kaybına uğramamıştır.
 • Küba Depremi: 7.7 şiddetinde yaşanan bu deprem, Küba ile Jamaika arasındaki bölgede 28 Ocak 2020’de meydana gelmiştir. ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü (USGS), merkez üssü Küba’nın güneyi ile Jamaika’nın 117 kilometre kuzeybatısı olan depremin, deniz tabanının 10 kilometre altında gerçekleştiğini bildirmiştir.

Türkiye Üzerindeki En Büyük Depremler

Türkiye üzerindeki en büyük depremler, ülkemizin farklı farklı bölgelerinde oldukça fazla can ve mal kaybına neden olarak, tüm ülkede üzüntü yaratmış depremlerdir. Eskiden bu yana ülkemizde pek çok deprem yaşanmıştır. Ancak biz yazımızın bu kısmında, bu depremlerden sadece bazıları hakkında önemli bilgilere yer vereceğiz. Türkiye’nin yer aldığı coğrafya, 1500’lü yıllardan itibaren farklı tarihlerde 7 ve üstünde yaşanmış 23 depremle sarsılmıştır.Türkiye, sınırları içerisinde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattıyla deprem kuşağında yer aldığı için pek çok depreme tanık olmuş bir ülkedir. İşte Türkiye’de farklı dönemlerde yaşanmış ve farklı tarihlere damgasını vurmuş en büyük depremler şu şekilde sıralanabilir:

 • İstanbul Depremi: 1509 yılında İstanbul üzerinde 7.2 büyüklüğünde meydana gelmiş bir depremdir. Depremin büyüklük derecesi ve yaratmış olduğu hasar göz önüne alındığında bu deprem, halk arasında “Küçük Kıyamet” olarak adlandırılmış ve bu isimle tarihe kazınmıştır.
 • Erzincan Depremi: 1939 yılında Erzincan’da 7,9 büyüklüğünde meydana gelmiştir. Bu depremde ortalama 33 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Bununla beraber yaralı sayısı ise 100 bin kişi kadardır. Depremdeki bina kaybı ise 116 bin civarında kayıtlara geçmiştir. Türkiye içerisinde yaşanmış en büyük sarsıntılardan biri olarak bilinmektedir.
 • Gölcük (Kocaeli) Depremi: 1999 yılında meydana gelen bu büyük deprem, 7.4 büyüklüğünde yaşanmıştır. Bu deprem sadece Gölcük üzerinde değil, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir bölgede ve Marmara’da hissedilmiştir. Ayrıca gece 03.02’de meydana geldiği bilinmektedir. Bu büyük depremde 17 bin 118 kişi hayatını kaybetmiştir.
 • Düzce Depremi: 1999 yılında Düzce’de meydana gelen depremin büyüklüğü 7.2 olarak kayıtlara geçmiştir. Akşam 7 civarında yaşanan deprem tam olarak 30 saniye sürmüştür. 894 kişi can kaybına uğramış ve 2679 kişi de yaralanmıştır. Bu deprem nedeniyle binlerce kişi de evsiz kalmıştır.
 • Van Depremi: 2011 senesinde meydana gelen ve en büyük depremler arasında yer alan bu depremin büyüklüğü ise 7.2 şiddetinde olmuştur. Van merkeze bağlı Tabanlı Köyü’nde yaşanmıştır. Tüm Türkiye bu depremin yaralarını sarmak için seferber olmuşken, bu kez de 9 Kasım 2011 Çarşamba günü 21.20 sularında Van Merkez’e 16 kilometre uzaklıktaki Edremit ilçesinde, aletsel büyüklüğü 5.6 olan yeni bir deprem meydana gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir