Dünyanın En Yüksek Şelalesi

Şelaler; dünyadaki izleyicileri cezbeden doğal oluşumlardır. Dünyanın en yüksek şelalesi orijinal adıyla “ Salto Angel”.  Latin Amerika ülkelerinden Venezuela da Canaima Milli Parkı içinde yer almakta. Toplam yüksekliği 978 ve 807 metre arasındadır. Venezuela’nın turistik en popüler yeridir. UNESCO tarafından dünya mirası listesi arasında yerini almaktadır. National Geographic tarafından resmi olarak 1946 yılında ölçülmüş ve 979 metre yüksekliğinde olduğu açıklanmıştır. Şelaleden akan sular daha aşağı ulaşmadan su buharlaşır ve bulutumsu bir sis oluşturmaktadır. Şelale suları en uçtan en aşağı düşerken 807 metre boyunca hiçbir engele takılmamaktadır. Bu olayı serbest bilimciler “serbest düşüş” olarak ifade etmektedirler. Şelale altında bir göl bulunmaktadır. Gölün ucu basamak şeklinde yosun tutmuş ve kayalardan akan sular Carrao Nehri’ne karışır.

Dünyanın en yüksek şelalesi altında bulunan gölde yüzülebiliyor ve şelale suyu oldukça lezzetlidir. Tropikal iklimin görüldüğü bu yerde çoğunlukla yağmur ve gökkuşağı kendine hayran bırakmaktadır. İki veya daha fazla gökkuşağını bir arada görmek angel şelalesinde mümkün. Angel Şelalesinin büyüleyici güzelliğini görmek isteyen çok sayıda turist bölgeye akın etmekte. Angel Şelalesi’ne ancak havadan ulaşmak mümkündür. Şehirdeki şelaleye ulaşabilmek için bazı tehlikeli durumlardan dolayı üç dört saat gidildikten sonra 15 dakika kadar şelaleye yürümek gerekir. 15 dakika yürüdükten sonra şelalenin olduğu kısma geçilebilmekte. Şehirden şelaleye kadar olan süre 4 saattir ve 1 saatte orman içerisindeki yürüyüş sürmektedir.

Angel Şelale Tarihi

Dünyanın en yüksek şelalesi, 16. Yüzyılda İspanyolların uzun süre fark edemediği şelale Ernesto Sanchez la Cruz tarafından 1912’de keşfedildi. Fakat kâşif şelaleden kimseye bahsetmedi. 1937 ‘de keşif uçuşu gerçekleştiren ABD’li pilot Jimmie Angel arıza sonucunda karısı ve iki arkadaşı ile birlikte bölgeye düşerler. 11 gün süren  çetin mücadele sonucunda bölgeden kurtulmayı başarırlar. Bölgeye ulaştığında yerlilere durumu anlatır fakat kimse inanmaz. Daha sonraları hep beraber Angel Şelalesi’ne gittiklerinde manzara karşısında dilleri tutulur.

Angel Şelalesi çok büyük bir alanı kaplamakta ve milli park da hiçbir konaklama imkânı bulunmamaktadır. Bu yüzden bölgeye yapılan geziler genellikle günü birliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir