Dünyanın En Soğuk Yeri

Dünyada sivilce standartlarının da çok fazla üstünde olan insanüstü soğukluğa sahip yer olarak dünyanın en soğuk yeri karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki bu yerde 15 dakikadan fazla kalmak cilt yanı, nefes alma zorunluluğu gibi sağlıksal ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dünyanın en soğuk yeri, Yakutsk.

Yakutsk Dünyanın En Soğuk Yeri

Kuzey kutbuna 450 km uzaklıkta olan iki şehri, Sibirya’da yer alıyor.  Yakutsk’ da kış mevsimi hava sıcaklığı -67°C ’ye düşerken yıllık ortalama sıcaklığı ise -48°C’ dir. Radikal insanların hayat sürdüğü Yakutsk şehri Rusya Özerk bölgesidir. Yakutsk şehrindeki havanın inanılmaz soğukluğuna rağmen şehrin nüfus yoğunluğu 300.000 dolaylarındadır. Dünyanın en soğuk yeri olan Yakutsk şehri bir liman şehridir. Lena nehrinin kıyısında olan şehir, yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir. Bulundurduğu zenginlikler ile beraber zamanla ticarette yükselişe geçmiş ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Bölgede elmas, altın, kömür, gümüş ve bakır gibi çok doğal kaynaklar çıkarılarak ticaret yapılmakta. Yakutsk şehri dünya pırlanta rezervinin de %20 sini karşılarken periyodik tabloda bulunan bir çok elementi Yakutsk şehrinde bulabilirsiniz. Mitolojik bir efsaneye göre yaratılış tanrısı ve doğal kaynakları yaymak için dünyayı gezerken Yakutsk’ a geldiğinde soğuktan elleri dolmuştur ve elindeki elementleri soğuktan dolayı tutamayarak bu şehre düşürüvermiştir. Yakutsk şehrinin elementlerinin fazla olmasını açıklayan efsane iste bu şekildedir.

Şehirdeki sıcaklık derecesi çok çok düşük olduğu için insanlar yaşam standartlarında arabalarını sürekli çalışır halde bıraktıkları ve dışarda 10 dakikadan fazla kalamadıkları için egzoz dumanı ile kaplı sisli bir hava mevcuttur. Bu hava insanların yaşamlarında psikolojik olarak karamsarlığa sürüklemektedir. Yakutsk  şehrin de sıcaklıkların çok düşük seviyelerde olmasından dolayı soğuktan yapılan tatiller -50°’yi bulmadıkça hiçbir resmî kurum ve kuruluş tatil ilan edilmemektedir. Şehirdeki yaşam sağlayan insanlar için -41°C genel öngörülen normal bir sıcaklıktır. Yakutsk şehrine gün boyu güneş ışık ve sıcaklığının vurdu toplam üç  saat vardır. Yer şekilleri bakımından toprak 25 metreye kadar buz tutmuş şekilde var olmaktadır. Toprak tarıma elverişsiz olduğundan dolayı sebze ve meyve gibi ürünler diğer ülkelerden getirilmektedir ve Yakutsk şehrinde tarımsal ürünler fazlasıyla pahalıdır.

Şehirde yaşayan insanların geçim kaynağı Lena nehridir. Lena nehri kıyısı olan dünyanın en soğuk yeri Yakutsk şehri de balık ve et pazarları her yerde görülebilmektedir. Pazarda çıkarılan her şey sanki bir derin dondurucuda olduğu gibi sergilenmektedir. Donmuş şekilde pazarlarda satışa sunulan deniz ürünleri yine donmuş şekilde insanlar tarafından çiğ olarak tüketilmektedir. Sokaklarda sokak hayvanı olarak sadece kalın tüylü köpekler görülmektedir. Yakutsk şeklinde dolaşırken 50 metre ilerisi gözükmemektedir çünkü yağış olmadığı dönemlerde şehir yoğun sise tutsak olur. Sıcaklığın düşük olmasından dolayı kıyafetler nedeniyle ağır endüstri kürk ve işleme Sanayisine sahip olan bu şehirde iç çamaşırı dahil tüm kıyafetler ya yünden ya da tiftikten yapılmaktadır. Yakutsk şehrinde kullanılan değil dil, Yakut Türkçesidir. Yaşayan millet ise Yakutlardır.

En Düşük Sıcaklık-71°C

Yakutsk şehrinde yaklaşık 700.000 nehir ve 800.000 göl bulunmaktadır.  Yakutsk şehrinde yapılacak sayılı aktivitelerden biri donmuş göller üzerinde ren geyikleri ile boydan boya kaymaktır. Ülkede pek çok mamut ve fil fosili bulunmaktadır. Yakutsk şehrinin en önemli simgesi mamutlardır. Dünyanın tek mamut müzesi bu şehirde bulunmaktadır. Şehirde sadece bir tane devlet Üniversitesi bulunurken dünyanın en soğuk yeri olarak şehre ait olan bir köyde en düşük sıcaklık ise-71°C olarak ölçülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir