Dünyanın En Pahalı Mücevherleri

Mücevher insanlık tarihinin her çağında ve döneminde insanoğlunun dikkatini ve ilgisini çekmiş, zenginlik ve ihtişamın birer temsilcileri olmuşlardır. Gerek tanrılar için yapılan tapınaklar, gerek kralların sarayları ve tahtlarını süsleyen birer obje olarak, gerekse ekonomik değerler olarak mücevherler insanlık tarihi var olduğu sürece, dünyada insanların ilgisini çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

Fakat yine de bazı mücevherler diğer mücevherlerin arasından özellikleri, görüntüsü ya da büyüklüğü ile farklılık gösterebiliyor. Bunlardan bazıları ise tarihe geçmiş zarafet emsalleri olan mücevherlerdir.

Pink Star

Dünyanın bilinen en değerli mücevherlerinden biri olmasına rağmen hala alıcısını bulamamış değerli bir taş olan pink star Afrika kıtasında 1999 yılında çıkarıldığında 132.5 karattı ve kesimi neredeyse iki yıl sürdü. Şimdiki hali ile 59.6 karat olan mücevherin piyasa değeri muamma, 2013 yılında 83 milyon dolar alıcıya bulmuş ancak onu alan kişi bu rakamı ödeyememesinden ötürü hala alıcısını bekliyor. 

Wittelsbach-Graff

Bacyera Prensliği hazinesinin nadide bir parçası, LauranceGraff tarafından 23.4 milyon dolara satın alındı ve 35.56 karatlık mücevheri işleyerek 31 karata indirdi. Açık maviden tam maviye dönen mücevher Katar Emiri Hamad Bin El Sani’ye 80 milyon dolara satıldı.

L’Incomparable

Mücevher dünyasının mukayese edilemez adıyla bildiği benzersiz bir tasarıma sahip 407.48 karatlık sarı mücevherin toplamı 230 karatlık pırlanta 2013 yılında 55 milyon dolara alıcı buldu. En yüksek resmi satış fiyatı olduğu için Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en pahalı mücevheri unvanına sahip.

Graff Pink

Harry Winston’ın kişisel koleksiyonunda bulunan bir parçaydı. İsviçre’de yapılan bir açık arttırmada tahmin edilen fiyatının 20 milyon dolar fazlasına 46 milyon dolara satıldı. 

Zoe Elması

2014 yılında Hong Kong’lu koleksiyoncuya 32.6 milyon dolara satıldı. 9.75 karatlık mücevheri dünya üzerindeki en pahalı mavi elması karat başına en yüksek değere sahip taşıdır. 

Winston Blue

13.22 karatlık yapısıyla dünyanın en parlak mavi mücevherinin değeri 23.8 milyon dolar.

Perfect Pink

Yapılan bir müzayedede gizli bir alıcıya sahip olan mücevher 2010 yılında satıldı. 14.23 karatlık pembe parlak mücevher, pembe beyaz altın karışımı halkasına sahip radyan kesimli nadir bir parçadır. Değeri 22.3 milyon dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir