Dünyanın En Küçük Ülkesi

Dünyada neredeyse bir köyün yüz ölçümü kadar olan ülkeler var. Dünyanın en küçük ülkesi ise Vatikan’ dır. Resmi adıyla StatodellaCitta del Vaticano.Vatika’nın yüz ölçümü 0.44 kilometrekaredir. Nüfusu ve yüz ölçümü bakımından Vatikan’da en küçük ülkeler arasında yer almaktadır. Nüfusunu oluşturan yaklaşık 1000 kişi şehrin yerleşik sakini değildir. Vatandaşların çoğu başka yerlerde yaşamakta. Yüz ölçümü her ne kadar küçük bir ülke olsa da tarihi önemi bakımından büyük bir ülke.Katolik mezhep dünyasının ruhani olarak merkezidir. Vatikan’ da “Papalık” olarak da bilinmekte ve İtalya’nın başkenti Roma’nın sınırları içerisinde bulunur. Bu küçük ülke St. Peter’s Kilisesi etrafındadır. Vatikan kutsal merkez olma dışında sahip olduğu sanat eserleri ile de dikkat çekmekte.

Vatikan Nerede?

Dünyanın en küçük ülkesiVatikan, İtalya’nın başkenti olarak Roma hudutları içerisinde Tiber Nehri’nin ise sol yakasında yer almaktadır. 0.44 kilometrekarelik büyüklüğü olan Vakitan’ da Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzesi ve Papalık konutları yer almaktadır. Türkiye’den Vatikan’a gitmek için öncelikle başkent Roma’ya bir uçak yolculuğu yapılması gerekiyor. Tiber Nehri kıyısında bulunan Vatikan, binlerce turiste ev sahipliği yapmakta. Vatikan’ a gitmek için vizeye ihtiyaç duyulmamakta. Fakat tek ulaşımın İtalya olması sebebiyle Schengen vizesi olmadan giriş yapmak mümkün değil.  Ayrıca Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliği de bulunmakta.

Dünyanın en küçük ülkesi, yüz ölçümü bakımından sebebi ileVatikan, hakkında bilinmeyenler.

 1. Ekonomisi posta pulları, müze giriş ücretleri ve turist hatıraları ile desteklenmekte. Ekonomik olarak son derece güçlüdür. Para birimi Euro’ dur.
 2. Vatikan’ ın bağımsızlığın İtalya 1929’ da tanımıştır.
 3. Şehrin İtalyanca resmi ismi StatodellaCitta del Vaticano.
 4. Filipinler de olduğu gibi Vatikan’da da  boşanma yasası yoktur.
 5.  Vatikan Şehrinin ve Papa’nın resmi muhafızı İsviçre Muhafızıdır.
 6. Şehrin sakinleri kişi başına her sene 54 litre şarap tüketmekte.
 7. Doğumla değil vatandaşlık çalışmayla verilmekte. İşini kaybeden bir çalışan vatandaşlığını da kaybeder.
 8. Şehirdeki radyo istasyonu 20 farklı dilde yayın yapmaktadır.
 9. Nüfusunun % 100 ‘ü Katoliktir.
 10. UNESCO’nun miras alanı altında olan tek ülke Vatikan’dır.
 11. Devlet başkanı Vatikan’ da Papadır ve mutlak monarşiyle yönetilmektedir.
 12. Küçük nüfusu olmasından dolayı dünyada en yüksek suç oranlarından birine sahiptir.
 13. Dünyanın en küçük ülkesi, dünyadaki en büyük Katolik Kilisesi Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’ na sahiptir.
 14. Her gün yüzlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları inancı gereği ziyaret etse de bir kısmı kültür ve sanat açısından ziyarette bulunmaktadırlar.
 15. Avrupa üzerinde yüzyıllarca büyük söz sahibi olan Vatikan bilgi ve belgelerle günümüzde dünyanın en büyük arşivlerini oluşturanların başında gelmektedir.
 16. Vatikan vatandaşının tamamı okur-yazardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir