Dünyanın En Kalabalık Şehri

Dünyanın en kalabalık şehri, 17 milyon nüfusu ile Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. 35 milyon insan ise bölgesinde yaşamakta. Hayatın pahalı olduğu şehirler arasın da yer almaktadır. Çok önceleri bir balıkçı kasabası olan şehir, günümüzün en büyük metropolleri arasındadır. Bilinen isimleri ise Tokyo ve Tokyo şehir merkezinin yüz ölçümü yaklaşık 600 kilometrekare’dir. Tokyo Körfezinin kuzeybatısında yer alır. Sigortacılık ve bankacılık şirketleri açısından Tokyo oldukça önemlidir. New York Borsası’ndan sonra Tokyo Borsası da dünyanın en büyük bir diğer borsasıdır.

Tokyo İklimi

Kış ayları soğuk ve karlı geçer. Bahar aylarında kiraz çiçeklerinin açtığı bu mevsimde nemli ve yağışlı geçer. Yaz aylarında da yağışlı günler geçirebilirsiniz. Tokyo’nun bitki örtüsü subtropikal’dir. Tokyo İstanbul’dan uçakla 11 saat sürmektedir.Türkiye vatandaşlarından vize istenmemektedir.

Tokyo’da Ne Yenir Ne İçilir?

dünyanın en kalabalık şehri  olarak Uzak Doğu’ da Japon mutfağı denilince şüphesiz ilk aklımıza gelen yemeklerin başında suşi gelir.  Tokyo’da çok sayıda suşi restoranı bulabilirsiniz.

Yemek için gidilebilecek mekânlardan ilki Kaiten Zushi adı verilen suşi restorantı fiyat olarak da uygundur. İkincisi ise Izakaya denilen Japon tarzı tavernalardır. Üçüncü olarak ise uygun fiyatlı bir çorba ve üç çeşit yemek sunan Kaiseki Ryori mekânlardır.

Tokyo’ daki Gezilecek Yerler

İmparatorluk Sarayı Kraliyet ailesinin yaşadığı saray ana sarayın dışında birçok saray ve devlet binasının bulunduğu kompleksdir.

Sensoji Tapınağı 628 yılında yapılmış olan oldukça eski olan tapınak Tokyo’nun kuzeyinde yer alır.

Tokyo Ulusal Müzesi Ueno Parkı’nda yer alır ve Japon tarihine ve sanatına dair birçok eser bulunur.

Ueno Parkı ilkbaharda birçok turiste ev sahipliği yapan parkı diğerlerinden ayıran en önemli şey kiraz ağaçlarıdır. Kiraz ağaçları çiçek açtığında harika bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Tokyo KulesiEyfel Kulesi’nden 13 metre daha yüksekliğe sahiptir. Bir batıl inanç olarak da Tokyo Kulesi’nin ışıklarını sevgilileriyle birlikte kapattıklarında sevgilerinin daha uzun süre olacağına inanmaktadırlar.

Alışverişten eğlenceye, sanatsal faaliyetlerden müze gezilerine kadar katılabileceğiniz birçok aktiviteyi Tokyo’da bulabilirsiniz. Ulusal tarihide Japonya’nın oldukça etkileyicidir. Yukarı da bahsettiğimiz İmparatorluk Sarayı’ndan Ulusal Müze’ye kadar gezilebilecek birçok yer mevcuttur.

dünyanın en kalabalık şehri Tokyo’da oldukça hareketli bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Japonya’ en önemli kültürel zenginlikleri arasında el sanatları yer almaktadır. İpek elbiselerden gümüş eşyalara kadar işleme sanatının etkileri görülür. Yıl boyunca pek çok festival gerçekleşir. Sanno ve Sanja festivalleri binlerce insanı Asakusa Tapınağı’na toplamaktadır. Kanda Masura adındaki festival iki yılda bir ve aynı anda her şehirde yapılmaktadır.

Elektronik eşyalar almak istiyorsanız Akihabara ilk tercihiniz olmalı, çünkü elektronik kent anlamına gelmekte. Hediyelik eşya almak isteneler için ise Doğu Pazarı adında bir çarşı bulunmakta. Daha ucuz ürenler almak istiyorsanız Yanaka Ginza en uygun yer.

Tokyo, tam bir doğal afet merkezidir. Tsunamiler özellikle okyanusa yakın olan sahil şeridini etkiliyor. Oldukça kalabalık bir şehir olan Tokyo ulaşım sorunlarını çözmekle ünlüdür. Çift katlı yollar, harikulade bir metro ağı ve bisiklet, motosiklet kullanımına izin veren şehir planlaması ulaşım haritasına yön verir. Trafiğin akış yönü ise bizim ülkemize göre tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir