DÜNYANIN EN KALABALIK KONSERLERİ

Konser, bir izleyici ve dinleyici topluluğunun önünde şarkıcı ya da müzik grubunun, canlı performans göstermesi olayıdır. Konserler, kişiler için oldukça keyifli ve eğlenceli aktivitelerdir. Konser kavramı, yüzyıllardan beri vardır ve önümüzdeki yüzyıllarda da var olacağından şüphemiz yoktur. Bu yazımızda dünyanın en kalabalık konserlerini işleyeceğiz.

1- RodStewart / Rio de Janerio / 1994

RodStewart, ingiliz kökenli pop-rock-blues sanatçısıdır. Stewart dünya çapında 100 milyondan fazla plak satmıştır. Rodstweart dünyanın en çok dinlenen sanatçılarından biridir ve tarihin en büyük konserini de o vermiştir. 4,2 milyon kişinin katıldığı konser, 31 aralık gecesi, Copacabana’da verilmiştir.

2- Jean MichelJarre / Moskova / 1997

Elektromik müziğin önde gelen isimlerinden Jean MichelJarre dünyanın en kalabalık 2. Konserini gerçekleştiren isimdir. Moskova’nın 850. Kuruluş yıldönümünde gerçekleşen konsere 3,5 milyon insanın katıldığı bilinmektedir.

3- Jean MichelJarre / Paris / 1990

Dünyanın üçüncü en büyük konserini gerçekleştiren isimde yine Jean MichelJarre’dir. Fransız devriminin 200. Yılı için gerçekleştirilen konsere 2,5 milyon insan katılmış ve bu konser Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır.

4- Monsters Of Rock / Moskova / 1990

Efsanevi heavy metal festivalinde AC/DC , Pantera , Metallica, The Black Crowes, E.S.T grupları yer almıştır.

Bu festivale 1,6 milyon kişi katılarak dünyanın en büyük konserleri arasında 4. Sıraya girmeyi başarmıştır.

5- LoveParade / Dortmund / 2008

Elektronik müzik ve dans festivali olan LoveParade’de Paul Van Dyk, Armin Van Buuren gibi isimler yer almıştır. 2008 yılında gerçekleştirilen konserde 1,6 milyon kişi katılarak dünyanın en kalabalık 5. Konseri olmaya hak kazanmıştır.

6- Rolling Stones / Rio de Janerio / 2006

Rock müziğin önde gelen isimlerinden olan Rolling Stones 1962’den günümüze gelen tarihiyle bir çok konsere imza atmıştır. Bu konserlerden en kalabalık olanı 2006 yılında Rio de Janerio’da yapılan konsere 1,5 milyon kişi katılmıştır.

7- Paz Sin Fronterast II / Havana / 2009

Kolombiyalı Rock yıldızı Juanes’insahnee çıktığı bu organizasyon, 1,5 milyon dinleyiciyle buluştu. Küba’nın başkenti Havana’da gerçekleşen bu konser, dünyanın en nüyük 7. Konseri olarak tarihe geçti.

8- Live 8 / Philadelphia / 2005

Güney Afrika’da 2 haziran günü gerçekleşen bu konserler serisine 1,5 milyon insan katıldı. Bir çokismin katıldığı bu konserlere katılan ünlüler arasında Maroon 5, Kanye West, Linkin Park, Alicia keys’te bulunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir