Dünyanın En Hızlı Otomobili

Adrenalin ve heyecan arayan insanların en büyük tutkusu her zaman sürat olmuştur. Dünyanın önde gelen üreticileri dünyanın en hızlı otomobili üretmek için milyonlarca dolar AR-GE çalışması yapıyor ve bu yarışta öne geçmeye çalışıyorlar. Tarih boyunca insanlar hep daha hızlı olmanın yollarını aramış ve uğurda keşif ve geliştirmeler yapmak için çabalamıştır. İşte bu uğurda önce atları evcilleştiren ve tekerleği icat eden insanoğlu daha sonra safkan ve daha süratli atlara yönelmiş farklı yollar aramıştı. Yeni düzenle beraber gereksinimlerini karşılamak uğruna treni icat etmiş ancak bu da yeterli olmamıştı. İşte bu yeni gelişmeler doğrultusunda geliştirilen icadın adı otomobildi. Roger Bacon adlı bir kâşif 13. Yy’da mucit, Humber’e atla çekilmeyen ve kendi kendine çalışabilen; oldukça hızlı bir araç yapacağını söylemiştir.21. Yüz yılda hayatımızın olmazsa olmazı olan otomobiller ilk olarak 19. yüzyılda buhar ve içten yanmalı motorlar şeklinde üretilmişti. Buharlı tren ve sanayi devriminden sonra dünyanın her yerinde geliştirilen fikirler otomobilin oluşturulmasına olanak vermişti.

Bu gelişmelerle ekonomik alanda atılım yapmak isteyen dünya ülkeleri en etkili endüstri kolları olarak otomobile yöneldiler. Özellikle 2. Dünya Savaş’ından sonra toplu taşıma ve devlet idaresi işlerinde aktif olarak kullanılmaya başlanmıştı. Otomobilin insan yaşamının vazgeçilmez olması 1907 yılında 250.000, 1914 yılında 500.000 civarı olan sayısını Dünya Savaşı’ndan sonra 50 milyona kadar sıçramasına sebep oldu. Hızla gelişen otomobil sektörü yeni teknolojilerin ve daha hızlı otomobillerin üretilmesine vesile oldu. Dünyanın en hızlı otomobili olmak için yarışa giren önde gelen otomobil üreticileri önce 4 silindir daha sonra turbo motoru geliştirdi. Porsche firması 1989 yılında turbo teknolojisini bir tık yukarı taşıyarak çift turbolu otomobillerini piyasaya çıkardı. Bu vakitten sonra otomobil piyasası süper lüks arabaların sürat yarışlarında inanılmaz boyutlara çıkışına sahne oldu.

MCLAREN F1

1992 ve 1998 yıllarında üretim bandında yer alan MCLAREN F1 saatte 381 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

SSC Ultimate Aero

Daha sonra 2007 yılında üretilen SSC Ultimate Aero ikiz turbo ve 8 silindirli motoruyla 1287 beygir gücündeydi ve saatte 414 kilometre hıza sahipti.

Üretildiği yıllarda dünyanın en hızlı otomobili olan bu araçları sürat sıralamasına göre

Bugatti Veyron Super Sport

2.2 milyon dolara sınırlı sayıda üretilen otomobil dünyanın en hızlı otomobili unvanını kısa süreliğine taşımış olsa da, üretilen tüm araçlar satıldı. Aracın hızı 431km/sa

Bugatti Chiron

Bugatti’nin süper güçlü bu otomobili 420 kilometre hıza çıkabiliyor ve 1478 beygir gücü üretebiliyordu. Araba o kadar hızlıydı ki, 200 km hıza yalnızca 2.5 saniye içinde ulaşabiliyordu.

Hennessey Venom GT

Bugatti’nin tahtını sarsmak üzere piyasaya sürdüğü bu hız canavarı 8 silindirli dev bir motora ve saatte 435 kilometreye kadar çıkabiliyordu. Otomobilin satış fiyatı 1,520,000 dolar.

Koenigsegg Agera RS 

1,6 milyon dolara satışa çıkarılan araç istatistiklere göre 417, üreticilerine göre 447 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

Henessey Venom F5

Ancak şuan Hennessey Venom saatte  484 kilometre hızla dünyanın en hızlı otomobili.Otomobil üst düzey otomobiller üretmek için 1991 yılında Hohn Hennessey tarafından kurulan firmanın ilk ciddi atılımı 2011 yılında Venom ile gelmişti. Kendisinden önce dünyanın en hızlı otomobili olan Bugatti Chiron’dan 500 kg daha hafif ve ön kısmında kapı arkalarında açılan kanalların hava dolaşımında aracın bastırma kuvvetini tamamlayacak şekilde verilmiş olması yere tutunma ve aerodinamik yapısı sayesinde otomobilin eşsiz sürate erişmesine olanak sağlıyor. Fiyatı 1.6 milyon dolar olan otomobil 1 Kasımda Sema fuarında görücüye çıkmıştı. Yalnızca 24 adet üretilen otomobil 0’dan 300 kilometreye 10 saniyede, 400 kilometreye 30 saniyede çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir