Dünyanın En Geniş Ülkesi Rusya

Dünyanın en geniş ülkesi Rusya yaklaşık olarak 17.000.000 km²’ye sahip dünyanın en geniş topraklarına sahip bir ülkedir. Geniş topraklara sahip Rusya’nın nüfusu ise yaklaşık olarak 145 milyon dur. Fakat bunların 111 milyonu Avrupa tarafında yaşarken kalan 34 milyon ise diğer topraklarda yaşam sürmektedir. Ülkede toplam nüfus sayısının büyük çoğunluğunu ise cinsiyet olarak kadınlar oluşturmaktadır.  Ülkenin 81.500.000 kadınlar oluştururken sadece 63.500.000’u erkek nüfustan meydana gelmektedir. Erkek nüfusunun bu kadar az olmasının nedenlerinden biri ikinci Dünya Savaşı’nda kaybedilen Rus erkekleri yüzündendir. Bunun yanı sıra alkolün çok fazla kullanılır olması erkek nüfusunu azaltmıştır. Rusya kuzey yarımkürede bundan çok soğuk bir ülkedir.

Dünyanın En Geniş Ülkesi Rus Coğrafyası

Yüzölçümü olarak dünyanın en geniş ülkesi Rusya yaşamını sürdüren insanlar için yaşam kalitesinden bir takım eksiklik noktası vardır. İklim olarak soğuk bir iklime sahip olduğu için Rusya’da yaşayan halk arabalarına günlük olarak bakım yaptırmalı veya bir battaniye sarmak zorunda derler. Rusya’da karşılaşılan en tipik manzaralardan bir tanesi trenle ederiz. Ekonomi yönünden bakarsak Rusya, 2018 yılında Rusya yurt içi hasıla bazında 1,5 trilyon dolarlık ekonomisi ile dünyana 12. sırada yer almaktadır.

Rusya ekonomik faaliyetini, ağırlıklı olarak doğal kaynaklardan elde etmektedir. Rusya, 10.975.000 varil petrol üretimi ile dünyanın en büyük petrol Üretici ve ihracatçısı durumundadır. Dünyanın en geniş ülkesi Rusya topraklarında doğal kaynaklarının tamamını değeri 75 trilyon $’ı bulunmaktadır. Rusya her ne kadar petrole lider olsa da otomobil sektöründe dünyanın en fazla ithal yapan bir ülkedir. Ülke zengin olmasına rağmen halkın %75’i yoksul ve fakirdir. Rusya’da kişi başına düşen asgari ücret 120 dolardır. Geniş topraklara sahip Rusya’da halkın %80’i Rus kökenlidir kalan yüzde yirmilik kısımda ise 150 etnik grup bulunmaktadır. Başkent Moskova’da yaşayan zengin milyarder sayısı ise 76’dır. Başkent Moskova’da dünyada en çok milyarderin yaşadığı şehirdir. Avrupa kısmında Yer alan gölleri turizm açısından çok önemlidir. Bulunan kısım Paris ve Roma’ya çokça benzetilmektedir. Rusya’da bulunan Baykal gölü ise dünyanın en derin gölü iken en tatlı su kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir