Dünyanın En Çok Oynanan Oyunu

Dünya üzerinde yalnızca online (çevrimiçi) oyuncu sayısı bilgisayar kullanan oyuncuların sayısı 671 milyon olarak biliniyor. Bu sayı, 2020 yılının başından itibaren platform fark etmeksizin 2.5 milyar insan olarak güncellenmiş olarak bulunuyor. Dünya üzerinde oyun oynayan insan sayısı gün gün artmakta olduğu biliniyor, buna göre net bir rakam vermek mümkün olmasa da aşağı yukarı sayıdan bahsetmek mümkün.

 Liste 2020 yılının henüz ilk çeyreği biterken, 2019 yılındaki listeden bir farkı yok ki, bu listeler dünyada zaten içerisinde bulunduğumuz yılın sonunda açıklanıyor. 

Dünyanın en popüler oyun platformu olan Steam, 2020 yılının bitimine az bir zaman kala da paylaşmış olduğu listede 2019 yılı tarihinde bünyesinde en fazla oyun satanlar listesini şöyle duyurmuştu, Bu oyunlar:

 • Destiny 
 • Total War: Three Kingdoms
 • Dota 2 

Fakat dünyada en fazla oynanan oyun listesinin zirvesinde yapımcılığını Riot Games’in üstlendiği League Of Legends geçen sene olduğu şimdi bu yıl da istatistiklerin zirvesinde bulunuyor. Kısaca Lol olarak bilinen ve Riot Games’in geliştirdiği oyun çıktığı 2009 yılından itibaren sıkı bir takipçi kitlesini yakalamış, grafiğini son yıllarda yukarı basamaklarda dengelemeyi başarmıştı. 

Lol, oyun haritasını Defense of theAncients (Warcraft) referans alınarak yapılmıştı. Aynı zamanda oyunun baş tasarımcısı olan Steve Feak, Defense of theAncients haritasını da tasarlayan kişidir. Dota oyuncuları bu isme yabancı değiller. 

Aynı listesinin iki numarasında yapımcılığını ve geliştiriciliğini üstlenen Valve ve HiddenPath Entertainment tarafından online şeklinde oynanan birinci şahıs nişancı şeklinde olan geniş oyuncu kitlesi bulunan Counter-Strike: Global Offensive’dir. 

Listenin en çok oynanan sıralamasının üçüncü sırasında Epic Games tarafından piyasaya sürülen online hayatta kalma türünde oynanan Fortnite’dir. Fortnite üç farklı modu ile Fortnite Battle Royal, Savethe World ve Kreatif adında modları bulunuyor. 

Sıralamada  En Çok Oynanan Oyunlar     

 1. Player Unknown’s Battlegrounds              
 2. Overwatch Blizzard 
 3. Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege
 4. Counter-Strike: Global Offensive                 
 5. Hearthstone: Heroes of Warcraft               
 6. Minecraft                     
 7. Grand Theft Auto V      
 8. Fortnite                                                                             
 9. League of Legends                                          
 10. World of Warcraft           

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir