DÜNYANIN EN ÇOK ÖDÜL ALAN FİLMLERİ

Sırasıyla: Atmaca, Yerçekimi ve 12 Yıllık Esaret filmleri Dünyanın en çok ödül alan filmlerinde başı çekiyorlar. Atmaca filmi, yılın en iyi filmi, en iyi yönetmen, en özgün senaryo ve en iyi sinematografi dalında 4 Oscar olmak üzere 204 ödül ve 182 adaylık alarak listenin üçüncü sırasında. İkinci sırada Yerçekimi filmi geliyor. Film toplamda yüzlerce ödül almasına ek olarak yine yeniden ödüllere aday gösterilmiştir. Ancak bu ödül yağmurları bile dünyanın en çok ödül alan filmi olmalarına yetmemiştir. 12 Yıllık Esaret Filmi 7 Oscar ödülü dışında 217 ödül kazanmış, 131 dalda ödüle aday olmuş ve dünyanın en çok ödül alan filmi unvanının sahibi olmuştur.

SİNEMA TARİHİNİN GELİŞİMİ

Dünyanın en çok ödül alan filmlerine değinmeden öne kısaca sinema tarihini anlatacak olursa;  şuanda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ve dünya genelinde devasa bütçesi bir sektörün doğmasına sebep olmuş olan sinema sektörünün ilk adımları 1885 yılına kadar uzanır. Aslen Fransız olan Amerikalı Louis Aime Augustin Le Prince eşinin sanat öğretmenliğini yaptığı New York’taki bir sağırlar okulunda hareketli resimler üzerine araştırmalar yaparken fotoğrafların peş peşe sıralanmasıyla hareketlendiğini fark etmesi onu harekete geçirdi. Bu gelişmelerden sonra 28 Aralık 1895’te sinema tarihçilerine göre dünyanın ilk sineması olarak kabul eden 12 saniyelik bir görüntü izletirler. Görüntüyü 33 kişi La Garden denen bir kafede izlemişlerdi. Anlatılanlara göre trenin kameraya doğru geldiği sırada izleyenler bunu gerçek zannederek çığlıklar atarak kafeyi boşaltmışlar.

Le Voyage Dans La Lune, Türkçesi Aya Yolculuk olan film aya gitmek isteyen bir grup öğrencinin hikayesini anlatıyordu. Bu yenilik dünyada hızlı yankı buldu ve film sektörü gelecek 20 yıl içinde katlanarak büyüdü. Yıl 1929’u gösterdiğinde sektör çoktan büyük para getirisi olan yeni bir kazanç kapısı haline gelmişti bile. Bu gelişmelerin ışığında Los Angeles’ta Şubat ayında yılda bir kez olmaya mahsus en iyi filmlere ve aktörlere Akademi jürisi tarafından takdir edilmek üzere Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi ödülleri organizasyonu başlamış oldu. Daha sonra dünyanın diğer önde gelen sinema ödülleri organizasyonlarından olan Cannes Film Festivali, Venedik Uluslararası Film Festivali, Berlin Uluslararası Film Festivali ve ülkemizde de Altın Portakal Film Festivali gibi gelişmelere vesile oldu. Artık devasa bütçeli filmlerin prestijleri bu organizasyonlarda aldıkları ve alamadıkları ödüllerle doğrudan ilişkili olmaya başlayınca haliyle yapımcılar ödül yarışına girdi. Her yönetmenin hayali Dünyanın en çok ödül alan filmine sahip olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir