DÜNYANIN EN ÇOK KONUŞULAN DİLLERİ

Dünyanın nüfusu artmaya devam etmektedir. Dünyada 8 milyara yakın insan yaşadığı bilinmektedir. Dünya nüfusu çoğaldıkça, diller değişebilir ve gelişebilir. Dil, diğer insanlarla anlaşmamızda bize aracılık eden, duygu ve düşüncelerimizi aktarabildiğimiz, sosyal bağlantılarımızı düzenleyen bir vasıtadır. Dil, hayatımızın her alanında mevcuttur.

Evde, okulda, işte, kafede, hastanede her yerde onunla beraber yaşıyoruz ve yaşayacağız. Bu yazımızda dünyada en çok konuşulan dilleri anlatacağız.

1- Çince

Dünyadaki en çok konuşulan dil, bir çok kişinin tahmin ettiğinin aksine İngilizce değil, Çince dilidir. Çince’nin en fazla konuşulan dil olmasında nüfusun büyük bir etkisi bulunuyor. Çin’in nüfusu, 2017 verilerine göre 1,386 milyar kişiden oluşmaktadır. Bu da dünyada ortalama 1.3 milyar kişinin Çince konuştuğu anlamına gelir. Çince, ayrıca dünyada ana dilden farklı olarak öğrenilen ek bir dil olmaya başlamıştır. Çin ekonomisinin büyük olması ve çin nüfusunun farklı şehirlere göç ederek kültürlerini yayması bu durumda etkilidir.

2- İngilizce

Sıralamada İngilizce, dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Aslında İngilizce, Çinceden daha yaygın bir dildir. Çincenin birinci sırada yer almasının nedeni bahsettiğimiz gibi Çin’in nüfusudur. Günlük hayatta, eğitimde ve iş dünyasında İngilizce ön plana çıkmaktadır. Hatta artık zorunludur bile diyebiliriz. İngilizce dilinin ana dil olarak konuşulduğu ülkeler arasında; Britanya, Kanada, ABD, Yeni Zelanda, Malta gibi ülkeler yer almaktadır.

3- İspanyolca

İspanyolca, Amerika ve Orta Amerika sömürgesinden dolayı dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir. İspanyolca’nın ana dil olduğu ülke sayısı oldukça fazladır. Brezilya gibi bir kaç istisna dışında Latin Amerika ülkelerinin çoğunun ana dili İspanyolcadır.

4- Hintçe

Hintçe, dünyanın en çok konuşulan dilleri sıralamasında 4. Sırada yer almaktadır. Bunun bir sebebi Hindistan’ın nüfusudur. Hindistan’ın nüfus artış hızı Çin’i geçmiş durumdadır. Hindistan’ın nüfusu, 2017 verilerine göre 1,339 milyardır. Diğer bir sebebi ise son zamanlarda oldukça revaçta olan Bollywood filmleri, dünya genelinde oldukça popülerdir. Bu durum ise insanlar arasında Hintçe’ye merak ve ilgi uyanmasını sağlamıştır. Dünyada ana dili Hintçe olmayan bir çok kişi Hintçe öğrenmeye başlamıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir