Dünyanın En Büyük Nehri

Dünya birebirlerinden farklı oluşumlara sahip bir yerküre olma özelliği göstermektedir. Bu yerkürede dağından denizine, göllerinden nehirlerine ve adını sıralayabileceğimiz çok çeşitli oluşumlara dair bilgiler verebiliriz. Bu oluşumların her birinin farklı bölgelerde, farklı yüz ölçümlerinde olduğundan ve en önemlisi ülkelerine farklı güzellikler kattığından söz edebiliriz. Bu oluşumlardan biri de nehirler olmaktadır? Peki, nehirler nasıl oluşur? Dünyanın en büyük nehri hangisidir? Dünya üzerindeki nehirler nelerdir? Birlikte bunları inceleyelim. En başta belirtmek isteriz ki nehir oluşumları hem ülkemizde hem de dünyanın farklı ülkelerinde varlığını sürdürmekte olan oluşumlar olmaktadır. Peki, farklı bölgelerde yer alan nehirler nasıl oluşmuştur? Yeryüzü farklı hava koşullarından geçmektedir Bunlardan ikisi de kar ve yağmur olmaktadır. Yeryüzüne yağan kar ve yağmurlar deniz göl gibi oluşumlara yakın yerlere yağar. Bu esnada yağan yağmur kayalıkları aşındırarak suları farklı noktalara taşır. Böylelikle nehirler oluşur. Basit bir tanımlama yapmak gerekirse nehirlerin kar ve yağmurların su akıntılarına yol açması ve kayalıkları aşındırmasıyla oluştuğunu ifade edebiliriz.

Dünya Üzerindeki Nehirler

Dünyanın çeşitli alanlarında nehir adını verdiğimiz oluşumların var olduğunu belirtmiştik. Bu nehirlerin nasıl oluştuğuna da değindik. Peki, dünya üzerinde hangi nehirler bulunmaktadır? Dünyanın en büyük nehri hangisidir? Dünyanın farklı bölgelerinde nehir oluşumlarını olduğu bir gerçek olmaktadır. Ancak nehir yoğunluğunun en fazla olduğu kıta Asya Kıtası olmaktadır. Asya Kıtası üzerinde yer almakta olan pek çok ülke üzerinde nehirlerin var olduğunu ifade edebilmekteyiz. Avrupa Kıtası üzerinde de çeşitli doğa harikası nehirlerin varlığından söz edebiliriz.

 1. Nil Nehri
 2. Yangtze Nehri
 3. Ren Nehri
 4. Amazon Nehri
 5. Tuna Nehri
 6. Ganj Nehri
 7. Mekong Nehri
 8. Douro Nehri
 9. Neretva Nehri
 10. Cano Cristales Nehri
 11. Amazon Nehri gibi nehirler dünya üzerinde Asya ve Avrupa kıtasının çeşitli ülkelerinde yer alan nehirler olmaktadır.

İsmini saymadığımızı nehirlerin varlığından da söz edebiliriz. Bu nehirlerin her biri dünya harikası olma niteliğinde, bulundukları yer ve görsellikleriyle ilgi çeken nehirler olmaktadır. Asya ve Avrupa Kıtalarının güzelliklerini oluşturan unsurlar olan bu nehirler adeta birer dünya harikası olmaktadır. Bu nehirler içerisinde adından söz ettiğimiz Nil Nehri, dünyanın en büyük nehri olma özelliği ile karşımıza çıkmaktadır.

Dünyanın En Büyük Nehri Neredir?

Asya ve Avrupa Kıtaları, nehir adını verdiğimiz çok sayıda oluşuma ev sahipliği yapmaktadır. Peki, sayıca oldukça fazla olan bu nehirlerin en büyüğü hangi bölgededir? Dünyanın en büyük nehri hangisidir? Dünyanın en büyük nehri olma özelliğine sahip oluşum Kuzey Afrika’nın büyük bir çoğunluğunu kaplamakta olan Nil Nehri olmaktadır. Akış yönü güneyden kuzeye doğru olmaktadır. Mısır ülkesinin büyük bir bölümü, birçok kenti Nil Nehri etrafında yer almaktadır. Nil nehrinden sonra Amazon Nehri dünyanın ikinci büyük, uzun nehri olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir