Dünyanın En Büyük Kaleleri

İnsanoğlunun göçebe hayattan yerleşik hayata geçmesi sahip oldukları yurtları koruma ve savunma içgüdüsü yaratmıştı. Genelde en iyi savunmalar yüksek ve stratejik konumlarda inşa edilmiş sağlam yapılar olan kaleler olmaya başlamıştı. Kalelerin stratejik savunma özelliğinin keşfedilmesi kısa sürede yapı olarak geliştirilerek daha büyüğünü yapma gereksinimi yaratmıştı. Bir krallığın inşa ettiği kale dünyanın en büyük kalesi olurken biranda başka bir krallıkta daha büyüğü inşa ediliyordu. Bu gelişmeler ışığında dünya üzerine o kadar çok ve o kadar büyük kaleler var ki hangisinin en büyük olduğunu tespit etmek hiç kolay değil. Ancak sırasıyla volkanik bir dağ üzerine kurulmuş olan Edinburgh kalesi büyüklük bakımından 10. sıradadır. Toplamda 35.737 m²’lik bir alanda bulunan devasa kale 12. Yüzyılda inşa edilmiş ve ihtişamını korumuştur.

Arkasından Dünyanın en büyük kaleleri arasında bulunan ve 39.804 m² alanda kurulu olan AleppoCitadel geliyor. Suriye’de yerden 50 metre yükseklikteki tepede kurulu olan kalenin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar dayanıyor. Ancak Japonya’da 14. yüzyılda inşa edilen Himeji Kalesi 41.468 m²’lik bir alanla kurulu ve daha büyük olması sebebiyle8. sırada yer alıyor. Dünyanın en büyük 7. kalesi olan Buda Kalesi Macaristan Budapeşte’de bulunuyor. Kalenin inşa edilmesinin amacı halkı Moğol istilasından korumak. Kale yapıldığı yıllarda Dünyanın en büyük kalesi olmuştu. Buda Kalesinden önce bu unvanın sahibi olan Spis kalesi 15. yüzyılda büyütülerek 49.485 m²’lik bir alanla Buda kalesinden daha büyük bir hale getirilmiştir ve şuanda Dünyanın en büyük kaleleri sıralamasında 5. sıradadır.

Avusturya’nın Salzburg şehrinde 1077 yılında inşa edilmiş olan Hohensalzburg Kalesi 1519 yılında genişletilmesinden sonra dünyanın en büyük kalesi olmuştu. Dünyanın en büyük 4. kalesi olan Windsor Kalesi( 54.835 m²) İngiltere’de kraliyet ailesi için inşa edilmiş ve faal olarak içinde insan yaşayan en büyük kaledir.  Bu kaleden tam 12.000 m² daha büyük olan Prag Kalesi Guinness’e göre dünyanın en büyük kalesi. Kale 9. yüzyılda yapılmış 18. yüzyıla kadar genişletilmiştir. Ancak içine 7 kapıdan geçerek ulaşılabilen 36 metre yükseklikteki bir Hint kalesi olan Mehrangarh Hisarı’dır.Hisar toplamda 81.227 m²’lik bir alanda yer alır.

Marlbork Kalesi

Marlbork Kalesi 1274 yılında Töton Şovalyeleri tarafından Polonya’da inşa edilmiş ve dünyanın en büyük kalesidir. Kale dört köşeli, dekoratif kırmızı çatılı ve savunma duvarlarıyla çevrili, şapel mutfak ve yatakhane bölümlerinden oluşmakta. Kuzey Baltık bölgesini kontrol altına almak isteyen şövalyeler daha fazla kişiyi ağırlayabilmek ve Polonya’daki düşmanlarıyla savaşabilmek için genişletilerek toplamda 143.591 m² alana yayılmış devasa bir kaledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir