Dünyanın En Büyük Gölü

Göller, farklı şekillerde oluşabilen oluşumlardır. Tektonik, karstik, volkanik olaylar, buzulların etkisi ve çeşitli su akıntıları aracılığıyla göl oluşumları gerçekleşmiş bulunmaktadır. Göl oluşumları için basit bir tanımlama yapmak gerekirse, dünyanın çeşitli yerlerinde oluşan çukurluklara su akıntılarının gelmesi ve bu akıntıların birikmesiyle oluşmuş olan yapılardır, ifadesini kullanabiliriz. Yeryüzünün çok çeşitli bölgelerinde irili ufaklı olmak üzere çeşitli göllerin bulunduğunu ifade edebilmekteyiz. Yeryüzüne gerek su alanı oluşturması, gerekse görsel açıdan güzellik katması dolayısıyla ilgi çeken oluşumlardan biri olmuştur. Gerek Türkiye üzerinde gerekse de dünyanın çeşitli ülkelerinde varlığını sürdüren, oluşumları ile hayranlık uyandıran ve farklı özellikleri ile birbirlerinden ayrılan farklı gölleri hep birlikte inceleyeceğiz. Dünyanın en büyük gölü olarak tanımlanan gölden, farklı büyüklükteki pek çok göle kadar sayıca fazla göl isimlerinden söz edebiliriz.

Dünya Üzerindeki Göllerin Oluşumları

Göller, her ne kadar su birikintileri olarak tanımlansa da farklı özelliklere ve oluşumlara sahip türler olduğu bir gerçektir. Dünyanın en büyük gölü, dünya üzerindeki göller; tektonik, karstik ve volkanik olaylar sonucunda oluşabildiği gibi, buzulların etkisiyle de oluşabilme özelliğine sahip olmaktadır. Yer kabuğunun bazı noktalarında oluşan çöküntülerde göller meydana gelir. Güney Marmara Gölleri, Lut Gölü gibi gölleri tektonik oluşumlarla ortaya çıkmış göl çeşitlerine örnek olarak verebiliriz. Bir başka göl oluşum şekli karstik göl olmaktadır. Volkanik göller olmaktadır. Bu göl çeşitleri volkanik patlamalar sonrasında oluşan çukurluklar sayesinde oluşmuştur. Volkanik çukurlara suların dolması volkanik gölleri oluşturmuştur. 

Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika üzerinde rastladığımız bir göl çeşidi de buzul gölleri olmaktadır. Buzul gölleri, buzulların yol açtığı çukur alanlar sayesinde oluşmuştur. Buzulların yarattığı bu çukurluklara zamanla sular birikir ve buzul gölleri meydana gelir. Bir başka göl çeşidimiz de karstik göllerdir. Bu göllerde karstik alanlarda bulunan çukurluklara çeşitli nedenlerle suyun birikmesi aracılığıyla oluşmuş bulunmaktadır.

Dünya Üzerinde Oluşumu Gerçekleşen Göller

Dünyanın çeşitli alanlarında oluşum şekilleri birbirinden farklı çok sayıda göl türünün var olduğunu belirtmiştik. Peki, dünyanın en büyük gölü nedir? Nerede yer almaktadır? Dünyanın popüler gölleri hangileridir? Birlikte bunların hangi göller olduğunu inceleyelim.

 1. Great Bear Gölü
 2. Baykal Gölü
 3. Malavi Gölü
 4. Great Slave Gölü
 5. Süperior Gölü
 6. Viktorya Gölü
 7. Tanganyika Gölü
 8. Hazar Gölü
 9. Hurron Gölü
 10. Winnipeg Gölü
 11. Ontario Gölü
 12. Balkaş Gölü
 13. Erie Gölü
 14. Ladgoga Gölü gibi isimlerini sıralayabileceğimiz daha pek çok göl bulunmaktadır.

İsimlerini sıraladığımız bu göller içerisindeki en büyük göl Hazar Gölü olmaktadır. Hazar Gölü, Hazar Denizi olarak da anılabilmektedir.Dünyanın en büyük gölü olarak bilinmektedir. Diğer denizlerle bağlantısı olmayan oldukça büyük bir oluşumdur. Hazar Denizi ya da Hazar Gölü olarak bilinen bu oluşumun etrafında Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, İran ve Azerbaycan ülkeleri bulunmaktadır. Bu ülkelerle çevrili oldukça bir göldür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir