Dünyanın En Büyük Faresi

Dünya, üzerinde çok çeşitli canlıları barındıran bir yerküre olma özelliğine sahiptir. Bu yerkürede insanların dışında oldukça fazla canlı türü yaşamaktadır. Bölgelere göre farklılaşan bu canlılar, doğanın bir parçası olma özelliklerine sahiptirler. Dünya üzerinde yer alan canlılardan biri fareler olmaktadır. Kemirgen kategorisindeki bu canlılar da tıpkı diğer hayvan türündeki canlılar gibi farklı türlere sahip olabilmektedir. Beslenme şekilleri farklılaşabilen bu farelerin başka pek çok özelliğinin de birbirlerinden farklı olduğunu ifade edebilmekteyiz. Peki, dünya üzerindeki canlı kategorilerinden biri olan kemirgen grubundaki farelerin çeşitleri neler olmaktadır? Bu farelerin neler olduğunu, dünyanın en büyük faresi gibi bilgileri yazımızda bulabileceksiniz.

Dünya Üzerindeki Fareler

Dünya üzerinde çeşitlilik arz eden çok sayıda fare türü olduğundan söz edebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu fareler, beslenme şekilleri, görüntüleri, büyüklükleri, yaşadıkları alan ve ülke bakımından farklılık içerebilmektedir. Peki, dünyada türüne rastladığımız fareler nelerdir.

 • Ev faresi
 • Dağ faresi
 • Deer Mouse
 • Afrika cüce faresi
 • Sırtı çizgili orman faresi
 • Cüce fare
 • Samur
 • Bozkurt faresi
 • Cotton Mouse
 • Cactus Mouse
 • Pilliga Mouse gibi çok sayıda fare, dünya üzerinde yaşamamaktadır.

Yalnızca adlarını verdiklerimiz fareler de değil, daha çok sayıda fare türünden söz edebilmemiz mümkün olabilmektedir. Bu fareler dünyanın çeşitli bölgelerinde yer almaktadır. Farklı özellikleri ile yaşamlarını sürdürmektedir. Peki, dünya üzerindeki çok sayıda fareler arasından sıyrılıp dünyanın en büyük faresi olarak tanınan fare türü hangisidir? Dünyanın en büyük faresi olarak tanınan bu fare, hangi ülkelerde yaşamını sürdürmekte ve nasıl beslenmektedir?

Dünyanın En Büyük Faresi: Kapibara

Dünya üzerinde çeşitli tür ve büyüklüklerde farelerin olduğundan söz ettik. Peki, dünyanın en büyük faresi nedir? Bu fare türü nerelerde yaşamakta ve neyle beslenmektedir? Dünyanın en büyük faresinin adı Kapibara olmaktadır. Bu fare görüntüsü ile ilgi çekmektedir. Nitekim farelerin türleri farklı olsa da büyüklükleri aşağı yukarı aynı olmaktadır. Ancak türüne az rastlanır Kapibara faresi, diğer fare türlerine göre daha büyük olmaktadır. Bu fare türü aynı zamanda evcil fare olma özelliği göstermektedir.

Farenin ana vatanı ise Güney Amerika olmaktadır. Bu evcil ve farklı büyüklükteki fare ülkemize de getirilmiştir. İstanbul’da yer almakta olan bir Akvaryuma bu fare türü getirilmiş ve ülkemizin insanlarının da bu fareyi görebilmesi mümkün olmuştur. Dünyanın en büyük faresi olan Kapibara, görüntüsüne karşın zararlı olmayan, aksine sevimli ve evcil özellik gösteren bir fare türü olmaktadır. Bu fare, elma, muz, mısır, brokoli gibi çeşitli sebze ve meyve türleri ile beslenebilmektedir. Yapılan tespitlerde Kapibara faresinin bir günde 3 kilogram sebze ve meyve tüketebildiği gözlemlenmiştir. Dünyanın en büyük fare türü olarak kabul edilen bu fare türünün beslenme şekli de sadece meyve ve sebzeler aracılığıyla olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir