Dünyanın En Büyük Çukuru

Dünya yuvarlak olduğu keşfedilmiş bir yerküre olmaktadır. Ayrıca dünya dümdüz bir yer şekli olmamaktadır. Tümsekler, yüksek alanlar ve çukurluklar yeryüzünün zemin özelliklerini teşkil etmektedir. Dünya, oluşumundan bu yana gerek doğa olayları gerekse insan müdahaleleri dolayısıyla yer şekillerinde değişim yaşayabilmiştir. Yani dünya üzerinde yer alan çukurlar farklı şekillerde varlığını göstermiştir denilebilir. Bu açıdan dünyadaki çukurları incelediğimizde farklı ülkeler üzerinde hem insanların hem de doğanın oluşturduğu devasa çukur türlerinin oluştuğunu söyleyebiliriz. Peki, dünya üzerinde var olan dünyanın en büyük çukuru nerede olmaktadır? Dünyanın en büyük çukurunun oluşumu nasıl gerçekleşmiştir. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını bulacağız. Aynı zamanda da bu büyük çukurun diğer özellikleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiz. Gelelim yazımızın detaylarına.

Dünya Üzerinde Yer Alan İlgi Çekici Çukurlar

Dünya, farklı oluşumların merkezidir. Dağları, denizleri, okyanusları içerisinde barındırması ile bilinen bir yerküredir aynı zamanda. Yükseklikleri ve kapladıkları alanlar bakımından farklı şekilleri olduğu da bu özelliklerinden açıkça anlaşılmaktadır. Dünyanın üzerinde yer alan çok çeşitli şekil türleri olmaktadır. Bu şekil türlerinden biri de çukurlardır. Dünyanın pek çok ülkesinde, farklı özellikte, farklı derinlikte ve en önemlisi farklı şekillerde oluşturulmuş çukurlar bulunmaktadır. Peki, dünya üzerinde yer alan çukurlar nelerdir? Dünyanın en büyük çukuru olarak bilinen çukur nerede yer almaktadır?

  • Kimberley Elmas Madeni – Güney Afrika
  • Darvaza Gaz Krateri – Türkmenistan
  • Monticello Barajı – Kalifornia
  • Bingham Kanyon Madeni – Utah
  • Büyük Mavi Delik – Belize 
  • Mirny Elmas Madeni – Sibirya
  • Diavik Madeni – Kanada
  • Sinkhole – Guetemala
  • Udachnaya – Rusya
  • Chuquicamata – Şili gibi çukurlar çeşitli oluşum özeliklerine sahip ve farklı bölgelerde yer alan çukurlar olma özelliğine sahip olmaktadır.

Sözünü ettiğimiz çukurlar görüntüleriyle ürkütücü özelliğe sahip olsalar da birçoğunun eşsiz bir görüntü sunduğunu da belirtmemiz mümkün olmaktadır. Çukurlar kara üzerinde insanlar tarafından oluştırılma özelliğine sahip olabildiği gibi deniz ve okyanus içlerinde oluşmuş olan çukurluklar da olabilmektedir. Peki, dünyanın en büyük çukurunun ismi ne olmaktadır? Bu çukurun oluşumu ve bulunduğu yer hakkında neler söyleyebilmekteyiz?

Dünyanın En Büyük Çukuru: Mariana Çukuru

Dünya üzerindeki çukurların birkaçına örnek verdik. Tabii verdiğimiz ilgi çekici çukurların yanı sıra çeşitli çukurların olduğunu da söyleyebilmemiz mümkün olmaktadır. Peki, dünyanın en büyük çukuru nedir? Dünyanın en büyük çukuru Mariana Çukuru adıyla bilinen özel çukur olmaktadır. Bu çukur Japonya ve Endonezya arasında bulunmaktadır. İlginç noktası her iki ülkeye de mesafelerinin neredeyse eşit olmasıdır. Mariana Çukuru üzerine yapılan son araştırmaya göre çukurun derinliği 10.994 metre olmaktadır. Bu çukur hakkında iki farklı araştırma, farklı zaman dilimlerinde yapılmıştır. İki araştırma ve dalış da başarı ile gerçekleşmiş ve çukura ilişkin birkaç bilgi edinilmiştir. Sonrasında ise bu çukura ilişkin bir merak olsa da araştırma gerçekleşmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir