Dünyanın En Büyük Barajı

Barajlar, hem ülkemiz hem de dünya üzerinde var olan, ihtiyaç içeren özel yapılar olmaktadır. Bu yapılar oluşturularak ülkelerin su ve elektrik ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Büyük bir alana yapılan yapılar, su depolama işlemini sağlamaktadır. Bu barajların yapılarında bulunan sular ile gerek ülkenin suya duyduğu ihtiyaçlar karşılanmakta, gerekse elektrik üretimleri sağlanmaktadır. Barajların inşası ve su dolumu sonrasında yıkımı mümkün değildir. Bu alanların çeşitli nedenlerle yıkılması ciddi su baskınlarının da beraberinde gelmesi anlamını taşımaktadır. Esasında barajların oluşumları yüzyıllar öncesinden farklı şekillerde, farklı nedenlere bağlı olarak gelişmiş bulunmaktadır. Sel baskınlarını önlemek, su akıntılarının yönünü değiştirmek gibi farklı nedenlerle yüzyıllar öncesinden inşalarının gerçekleştiğini söylemek mümkün olmaktadır. Günümüzde ise başta da belirtmiş olduğumuz gibi ülkelerin su ve elektrik ihtiyaçlarının karşılanması adına kurulmuş olmakta ve kullanılmaktadır. Peki, dünya üzerinde kullanımları ve büyüklükleri bakımından bilinen barajlar hangileri olmaktadır?Dünyanın en büyük barajı hangisidir?

Dünya Üzerindeki Barajlar

Ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde baraj yapıları bulunmaktadır? Peki, dünya üzerindeki barajlar hangileridir?

  • Nurek barajı
  • Xiaowan Barajı
  • Inguri Barajı
  • Chicoasen Barajı
  • Laxiwa Barajı
  • Artvin Derine Barajı
  • Grande Dixence Barajı
  • Vajont Barajı
  • Tehri Barajı
  • Mauvoisin Barajıgibi sayısız barajlardan söz edebiliriz.

Dünya üzerinde olduğu gibi ülkemiz üzerinde de çeşitli baraj yapıları bulunmakta ve bu baraj yapıları sayesinde ülkelerin su ve elektrik ihtiyaçlarına çözümler sağlanabilmektedir. Bu nedenle ülkelerin olmazsa olmaz yapıları olarak baraj yapılarının tümünü örnek olarak göstertebiliriz. Sözünü etmiş olduğumuz barajlar bulundukları ülkeler ve büyüklükleri ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Her baraj yapısı, büyüklükleriyle ve su kapasiteleri ile ülkelerinin su ve elektrik kaynağı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Peki, bu barajların en büyüğü hangisidir? Dünyanın en büyük barajı olarak bilinen baraj hangi ülkede bulunmaktadır?

Dünyanın En Büyük Barajı Hangisidir?

Dünya üzerinde farklı baraj yapıları bulunmaktadır? Bu baraj yapılarının en önemlilerinden söz ettik. Peki, dünya üzerinde yer alan en büyük baraj hangi ülkenin sınırları içerisinde yer almaktadır? Dünyanın en büyük barajı hangisidir? Dünya üzerindeki en büyük baraj Nurek Barajı olmaktadır? Bu baraj toprak doldurma metodu adı verilen işlemle inşası gerçekleşmiş olan bir baraj olma özelliğine sahiptir.

Dünyanın en büyük barajı niteliğindeki Nurek Barajı, Tacikistan sınırları içerisinde yer almaktadır. Barajın yüksekliği 304 metre olmaktadır. Nurek barajı inşaatı 1961 yılında başlamıştır. Barajın inşaatının bitmesinin sonrasında 1980 yılında hizmete açılmış bulunmaktadır. Tacikistan sınırlarında yer almakta olan bu baraj beton bir zemin üzerine kurulmuş, kurulduğu tarihten bu yana da en yüksek baraj özelliği ile ülkesinin sınırlarında varlığını sürdüren ve hizmet vermeye devam eden bir yapı özelliğini göstermiştir. Tabii baraj yapıları yalnızca isimlerini verdiğimiz barajlardan ibaret değildir. Doğa harikaları ve çeşitli zenginlikleriyle de bilinen ülkemizde de baraj yapıları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir